Technika

Historia zegara-jak dawniej mierzono czas?

6 lat temu

Zobacz slidy

Historia zegara-jak dawniej mierzono czas? - Slide 1
Historia zegara-jak dawniej mierzono czas? - Slide 2
Historia zegara-jak dawniej mierzono czas? - Slide 3
Historia zegara-jak dawniej mierzono czas? - Slide 4
Historia zegara-jak dawniej mierzono czas? - Slide 5
Historia zegara-jak dawniej mierzono czas? - Slide 6
Historia zegara-jak dawniej mierzono czas? - Slide 7
Historia zegara-jak dawniej mierzono czas? - Slide 8
Historia zegara-jak dawniej mierzono czas? - Slide 9
Historia zegara-jak dawniej mierzono czas? - Slide 10

Treść prezentacji

Slide 2

Zegar to przyrząd służący do mierzenia czasu. W starożytności używano głównie zegarów słonecznych i klepsydr piaskowych lub wodnych. Stosowano również zegary ogniowe, które mierzyły czas długością spalającego się knota lub ilością wypalonej oliwy. Wyróżnia się: 1) zegary monumentalne, związane z architekturą, np. wieżowe, 2) zegary przenośne, przeznaczone do użytku osobistego lub do wnętrz mieszkalnych.

Slide 3

Zegar przyrząd do ciągłego pomiaru czasu. Zegary można podzielić na wykorzystujące do wskazań tarczę i wskazówki oraz np. symbole faz księżyca oraz cyfrowe wykorzystujące do wskazań wyświetlacze ciekłokrystaliczne lub diodowe. W zegarach powszechnego użytku wskazania obejmują najczęściej godziny, minuty i sekundy. W niektórych zegarach i zegarkach stosowany jest także system kalendarzowy do wskazywania dni tygodnia, dat, faz Księżyca itp. W zegarach specjalistycznych stosuje się bardzo precyzyjne mechanizmy wskazywania i rejestracji czasu z dokładnością do ułamków sekundy.

Slide 4

Sekunda Minuta60 sekund Kwadrans15 minut Godzina60 minut Doba24 godziny Tydzień7 dni Miesiąc29-31 dni Rok-365-366 dni Dekada10 lat Wiek100 lat Millenium1000 lat

Slide 5

1. Zegar słoneczny III wiek p.n.e. 2. Klepsydra III wiek p.n.e. 3. Zegarek kieszonkowy- XIII w. 4. Zegar wahadłowy XVI wiek 5. Zegar zegarek XX wiek 6. Zegar elektroniczny XXI wiek

Slide 6

Zegar słoneczny (gnomon) zegar wyskalowany w godzinach, określający czas na podstawie pozycji słońca, przez wskazanie kierunku, z którego pada światło. Jest znany od starożytności. Istnieją także zegary przenośne (kieszonkowe) mierzące wysokość słońca nad horyzontem.

Slide 7

Klepsydra - zegar wodny, w późniejszych czasach także piaskowy, składający się z dwóch, zazwyczaj szklanych baniek, z czego jedna znajduje się dokładnie nad drugą, połączonych rurką przepuszczającą określoną ilość wody lub piasku w określonym czasie. Znane są klepsydry odmierzające od kilkudziesięciu sekund do doby.

Slide 8

Od XIX wieku dewizka zaczęła oznaczać łańcuszek, a jedynym elementem do niego doczepianym był zegarek kieszonkowy. Nosili je ludzie majętni, przedstawiciele wolnych zawodów, kupcy, przedsiębiorcy. Mniej zamożni nosili często sam łańcuszek z tombaku jako ozdobę kamizelki. Jeśli mężczyzna nie zakładał kamizelki, przypinał dewizkę specjalnym guzikiem do butonierki, a zegarek wkładał do kieszeni marynarki. Innym rozwiązaniem były dewizki w komplecie z klamrą paska; zegarek noszony był wtedy w kieszeni spodni.

Slide 9

Zegar wahadłowy - zegar mechaniczny wykorzystujący wahadło jako regulator chodu do odmierzania czasu. Do wskazywania czasu w zegarach wahadłowych wykorzystuje się wskaźnik analogowy w postaci tarczy i wskazówek. Zegary te mają obudowy w postaci szafki, najczęściej drewnianej o zróżnicowanych wymiarach. Duże zegary z długim wahadłem ustawiane są na podłodze, mniejsze wieszane na ścianie lub ustawiane na półce.

Slide 10

Zegar elektroniczny to urządzenie elektroniczne, które wyświetla czas w sposób cyfrowy w przeciwieństwie do zegarów analogowych, w których użyte są wskazówki.

Dane:
  • Liczba slajdów: 10
  • Rozmiar: 6.73 MB
  • Ilość pobrań: 8739
  • Ilość wyświetleń: 39797
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie