Historia

Historia Polski w obrazach Jana Matejki

6 lat temu

Zobacz slidy

Historia Polski w obrazach Jana Matejki - Slide 1
Historia Polski w obrazach Jana Matejki - Slide 2
Historia Polski w obrazach Jana Matejki - Slide 3
Historia Polski w obrazach Jana Matejki - Slide 4
Historia Polski w obrazach Jana Matejki - Slide 5
Historia Polski w obrazach Jana Matejki - Slide 6
Historia Polski w obrazach Jana Matejki - Slide 7
Historia Polski w obrazach Jana Matejki - Slide 8
Historia Polski w obrazach Jana Matejki - Slide 9

Treść prezentacji

Slide 1

Historia Polski w obrazach Jana Matejki Jan Matejko (1838 - 1893) malarz, najwybitniejszy polski twórca obrazów historycznych i batalistycznych.

Slide 2

Bitwa pod Grunwaldem Obraz przedstawia największe zwycięstwo wojsk Polski i Litwy nad zakonem krzyżackim bitwę pod Grunwaldem, która miała miejsce 15 lipca 1410 roku. W centrum widoczne są dwie charakterystyczne postacie: wielki książę litewski Witold ze wzniesionym do góry mieczem oraz wielki mistrz zakonu Ulrich von Jungingen. Król Polski Władysław Jagiełło, znajduje się w prawym, górnym rogu obrazu, siedząc na koniu.

Slide 3

Zawieszenie dzwonu Zygmunta Dzwon Zygmunta znajdujący się w katedrze wawelskiej, ufundowany został przez Zygmunta Starego. Na wieży umieszczono go 9 lipca 1521 roku. 13 lipca 1521 Kraków po raz pierwszy usłyszał jego głos. Na płaszczu dzwonu widoczne są postacie świętych: Zygmutna i Piotra. Znajduje się tam także herb Polski i Litwy. Według legendy dzwon został odlany ze zdobytych armat. Bicie w dzwon Zygmunta oznajmia tylko najważniejsze wydarzenia w życiu Polski lub Kościoła katolickiego.

Slide 4

Hołd pruski Obraz przedstawia hołd złożony przez Albrechta Hohenzollerna w dniu 8 kwietnia 1525. W centrum obrazu umieszczone są postacie Zygmunta Starego i klęczącego przed nim Albrechta Hohenzollerna. Zygmunt August przedstawiony został jako 5-letni chłopczyk ubrany w czerwoną sukienkę.

Slide 5

Unia Lubelska Obraz namalowany został dla upamiętnienia 300 rocznicy unii Polski i Litwy zawartej na sejmie w Lublinie w 1569 r. Powstało wtedy państwo zwane Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Przedstawiona została scena ceremonii zaprzysiężenia unii w renesansowym wnętrzu Zamku Lubelskiego.

Slide 6

Stefan Batory pod Pskowem Obraz przedstawia poselstwo cara Rosji Iwana IV Groźnego do Stefana Batorego z prośbą o pokój (1582 rok). Polski król ubrany w złotą delię został pokazany w pełni dostojeństwa, potęgi i siły.

Slide 7

Rejtan na sejmie warszawskim Obraz przedstawia protest Tadeusza Rejtana na wieść o podpisaniu 21 kwietnia 1773 roku przez Prusy, Rosję i Austrię układu rozbiorowego dokonującego podziału części ziem polskich i zatwierdzonego przez zebrany na Zamku Warszawskim sejm polski. Narodowi zdrajcy Szczęsny Potocki, Adam Poniński i Franciszek Ksawery Branicki zmierzają do sali senatu dla złożenia upokarzającego podpisu. Zagrodził im drogę poseł nowogródzki Tadeusz Rejtan, rzucając się przed nimi na ziemię, bezskutecznie próbując ich powstrzymać.

Slide 8

Konstytucja 3 Maja Konstytucja 3 maja została uchwalona 3 maja 1791 roku ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Gdy król Stanisław August wstał i podniósł rękę, posłowie wzięli to za oznakę zgody na podpisanie Ustawy i zaczęli krzyczeć Wiwat król, wiwat konstytucja!

Slide 9

W prezentacji wykorzystano materiały pochodzące z: www.wikipedia.pl (repozytorium wolnych zasobów projektów Fundacji Wikimedia). Autor prezentacji: Jolanta Woźniak Partyka

Dane:
  • Liczba slajdów: 9
  • Rozmiar: 1.10 MB
  • Ilość pobrań: 3923
  • Ilość wyświetleń: 24762
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie