Biologia

Fotosynteza jako przykład anabolizmu organizmów samożywnych

6 lat temu

Zobacz slidy

Fotosynteza jako przykład anabolizmu organizmów samożywnych - Slide 1
Fotosynteza jako przykład anabolizmu organizmów samożywnych - Slide 2
Fotosynteza jako przykład anabolizmu organizmów samożywnych - Slide 3
Fotosynteza jako przykład anabolizmu organizmów samożywnych - Slide 4
Fotosynteza jako przykład anabolizmu organizmów samożywnych - Slide 5
Fotosynteza jako przykład anabolizmu organizmów samożywnych - Slide 6
Fotosynteza jako przykład anabolizmu organizmów samożywnych - Slide 7
Fotosynteza jako przykład anabolizmu organizmów samożywnych - Slide 8
Fotosynteza jako przykład anabolizmu organizmów samożywnych - Slide 9

Treść prezentacji

Slide 1

Fotosynteza jako przykład anabolizmu organizmów samożywnych

Slide 2

 Pod względem odżywiania organizmy dzielimy na samożywne i cudzożywne. Do organizmów samożywnych należą przede wszystkim rośliny zielone, które pod wpływem energii świetlnej potrafią wytwarzać związki organiczne ze związków nieorganicznych. Na tej podstawie można podać ogólną definicję fotosyntezy: Fotosynteza  jest procesem chemicznym zachodzącym  w komórkach roślin przy udziale chlorofilu  i polega na wytworzeniu związków organicznych  z dwutlenku węgla i wody pod wpływem energii świetlnej.

Slide 3

Organizmy samożywne stanowią zawsze pierwsze ogniwa łańcuchów pokarmowych, a wytworzone przez nie pokarmy warunkują życie wszystkich organizmów cudzożywnych. Reakcja fotosyntezy przedstawia się następująco:  chlorofil 6CO2 6H2O energia --------- C6H12O6 6O2 Zapis ten odczytujemy jako: sześć cząsteczek tlenku węgla (IV) plus sześć cząsteczek wody plus energia, daje nam w obecności chlorofilu jedną cząsteczkę cukru prostego (glukozy) oraz sześć cząsteczek tlenu, który oddawany jest do atmosfery. Z takiego zapisu fotosyntezy odczytać możemy jedynie, jakie są substancje wyjściowe tego procesu i jakie są produkty końcowe.

Slide 4

Fotosynteza składa się z ciągu różnorodnych reakcji chemicznych. Przede wszystkim podkreślić trzeba, że większość reakcji w organizmach żywych zachodzi przy stosunkowo dużej ilości wody. Tak też jest w przypadku fotosyntezy. Choć do reakcji potrzeba 6 cząsteczek wody, to w rzeczywistości proces ten odbywa się w obecności 24 cząsteczek wody, z których część zostaje w końcu uwolniona podobnie jak tlen. Z tego względu pełniejszy zapis chemiczny przebiegu fotosyntezy powinien wyglądać następująco:  chlorofil 6CO2 24H2O energia --------- C6H12O6 18H2O 6O2

Slide 6

Aby zaszedł proces fotosyntezy roślina zielona musi zasymilować, czyli przyswoić dwutlenek węgla, wodę i energię świetlną. Woda najczęściej pobierana jest wraz z solami mineralnymi przez system korzeniowy i dostarczana do liści przez wiązki przewodzące. Dwutlenek węgla wnika do komórek poprzez aparaty szparkowe w skórce liścia. Ta sama skórka, jako twór przezroczysty, dopuszcza promienie słoneczne do komórek miękiszu asymilacyjnego. Chloroplasty zawierające chlorofil mają zdolność przyswajania dwutlenku węgla (asymilacja CO2) oraz zdolność przekształcania energii świetlnej w energię chemiczną. Energia ta zostaje natychmiast wykorzystana do rozbicia cząstek wody na wodór i na grupę wodorotlenową. Grupa ta stanowi uboczny produkt reakcji i zostaje wkrótce zamieniona na wodę utlenioną (H2O2) , a ta z kolei na wodę i tlen, które to produkty przez aparaty szparkowe mogą być uwolnione do atmosfery.

Slide 7

W dalszych etapach tego procesu wykorzystywany jest wodór pochodzący z wody. W chloroplastach wodór zostaje połączony z dwutlenkiem węgla, co daje cząsteczkę glukozy (C6H12O6) i dalsze 6 cząsteczek wody, która może być uwolniona. W procesie tym energia świetlna służy głównie do rozbicia wody na tlen i wodór.  W opisie tym uwzględnić należy przede wszystkim główne procesy, a więc asymilacja dwutlenku węgla i, wody, rozbicie wody przy udziale energii, połączenie uwolnionego wodoru z dwutlenkiem węgla i wytworzenie glukozy. Niewłaściwe jest natomiast przedstawienie fotosyntezy jako pobierania przez rośliny dwutlenku węgla i wody, a wydalania tlenu. Wydalany przez rośliny zielone tlen choć ma ogromne znaczenie dla oddychania wszystkich organizmów jest w przypadku fotosyntezy produktem ubocznym, a więc niejako odpadem procesu zasadniczego. Głównym produktem fotosyntezy jest glukoza.   

Slide 8

Za pomocą enzymów glukoza ta zamieniana jest w skrobię, która może być przechowywana jako materiał zapasowy lub też może służyć do dalszych przemian enzymatycznych. Za pomocą enzymów cukry łatwo ulegają przemianie w tłuszcze. Również z cukrowców powstają białka. Tutaj jednak do pierwiastków budujących cukrowce muszą być dołączone sole mineralne zawierające azot i ewentualnie inne jeszcze pierwiastki. Oczywiście i te procesy podlegają działaniu enzymów.    

Slide 9

Opracowanie prezentacji: Zofia Kwater Publiczne Gimnazjum Tyczyn

Dane:
  • Liczba slajdów: 9
  • Rozmiar: 0.15 MB
  • Ilość pobrań: 24
  • Ilość wyświetleń: 5072
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie