Slide 1
Zaproszenie do wysłuchania prezentacji Zapraszam wszystkich do wysłuchania prezentacji,którą przygotowałem na temat wybitnego kompozytora epoki romantyzmu Felixa Mendelssohna-Bartholdego.
Slide 2
MendelssohnBartholdy
Slide 3
Data i miejsce urodzenia: 3 luty 1809 r., Hamburg Data i miejsce śmierci: 4 listopad 1847 r., Lipsk
Slide 4
Życie Niemiecki kompozytor, dyrygent i pianista z okresu romantyzmu. Multiinstrumentalista - grał na fortepianie, organach, skrzypcach i altówce. Człowiek wykształcony w dziedzinie literatury, rysunku a przede wszystkim muzyki. Inspiracjami w życiu muzycznym Felixa były głównie podróże (do Włoch, Francji oraz do Anglii).
Slide 5
Rodzina Ojciec: Matka: Abraham MendelssohnBartholdy - bankier, syn wybitnego filozofa żydowskiego Mojżesza Mendelssohna. Lea, wnuczka bankiera Fryderyka II. Wraz z mężem Abrahamem prowadzili dom będący ośrodkiem życia towarzyskiego i kulturalnego ówczesnych Niemiec. Siostra: Fanny Mendelssohn (później Fanny Hensel), znana pianistka i kompozytorka-amatorka.
Slide 6
Rodzina c.d. Żona: Dzieci: Cecile Charlotte Sophie Jeanrenaud,córka Madame Elisabeth i pastora. Karl, Paul, Marie oraz Felix Mendelssohn. Dziadek: Moses Mendelssohn,niemiecki filozof i pisarz, pochodzenia żydowskiego.
Slide 7
Pochodzenie Rodzina Felixa Mendelssohna miała korzenie żydowskie, jednak przyjęła chrześcijaństwo i w 1812 roku przeprowadziła się do Berlina.
Slide 8
Nagranie Teraz zapraszam do wysłuchania jednego z najbardziej znanych utworów Mendelssohna Marsz weselny, który został wykonany między innymi na ślubie księżnej Wiktorii Koburg z księciem Fryderykiem Hohenzollernem, 25 stycznia 1858 roku w Londynie. Marsz weselny mendelsona- biesiada (1).mp3
Slide 9
Edukacja Naukę gry na fortepianie Mendelssohn rozpoczął pod kierunkiem matki w wieku 6 lat, a od siódmego roku życia zaczęła uczyć go Marie Bigot w Paryżu. Jako dwunastoletni chłopiec został przyjęty do Berlińskiej Singakademii prestiżowej szkoły muzycznej. Pierwszy publiczny koncert dał już prawdopodobnie w wieku 9 lat. Komponować zaczął mając 10 lat. Pierwsze kompozycje opublikował już jako trzynastolatek.
Slide 10
Edukacja c.d. Pierwszą symfonię napisał w wieku 15 lat, a jako siedemnastolatek skomponował uwerturę do Snu nocy letniej Szekspira. Jako szesnastolatek ukończył uniwersytet w Berlinie. Pierwszym nauczycielem fortepianu był L. Berger, a kompozycji zaczął uczyć się u Carla Friedricha Zeltera, najlepszego pedagoga muzycznego w Berlinie. Dzięki temu Mendelssohn uważany był zaraz po Mozarcie za najwybitniejsze cudowne dziecko muzyki.
Slide 11
Osiągnięcia muzyczne Jednymi z największych dzieł Mendelssohna były symfonie. Najbardziej popularnym osiągnięciem orkiestrowym - muzyka sceniczna do szekspirowskiego Snu nocy letniej, której jeden z fragmentów stanowi Marsz Weselny. Z kolei Pieśń bez słów to wzorcowy przykład romantycznej liryki instrumentalnej. .
Slide 12
Osiągnięcia muzyczne c.d. Mendelssohn zostawił po sobie około 400 utworów. W 1827 roku wystawiona została po raz pierwszy jego opera. W 1834 roku Mendelssohn, dzięki udziałowi w Festiwalu Dolnej Nadrenii poznał i zaprzyjaźnił się z Fryderykiem Chopinem. Po wizycie w Wermarze nawiązał trwałą przyjaźń również z Goethe. Po raz ostatni miał możliwość dyrygować 18 marca 1847 roku w Gewandhausie.
Slide 13
Twórczość Uwertury koncertowe: Sen nocy letniej Szekspira; Hebrydy; muzyka do całości, ze słynnym Marszem Weselnym, Utwory fortepianowe (Pieśń bez słów), Symfonie: Włoska, Szkocka, Reformacyjna, Pieśni, Oratoria (utwory wokalno-instrumentalne), m.in. Eliasz,Paulus, Kantaty, Utwory organowe, Muzyka kameralna, m.in. kwartet smyczkowy, Utwory na instrumenty solowe (fortepian,organy, skrzypce,altówka, wiolonczela).
Slide 14
Dokonania Mendelssohn przyczynił się do odrodzenia muzyki słynnego kompozytora Jana Sebastiana Bacha. Wielkim sukcesem stało się wykonanie w 1829 roku (pierwsze od śmierci kompozytora) Pasji według św. Mateusza. Od 1835 roku został kapelmistrzem Gewandhausu w Lipsku. W marcu 1836 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa i magistra sztuk pięknych Uniwersytetu Lipskiego. Założyciel pierwszej Wyższej Uczelni Muzycznej, lipskiego konserwatorium (1843). Ponadto aktywna działalność wykonawcza, dyrygencka i organizacyjna, prowadzona w kilku ośrodkach w Niemczech i w Anglii.
Slide 15
Źródło 1. Nowa Encyklopedia Powszechna PWN, tom 4, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1996. 2. Mała Encyklopedia PWN, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1995. 3. Wikipedia 4. bryk.pl 5. szkolnictwo.pl Zdjęcie: https:pl.wikipedia.orgwikiFelixMendelssohnBartholdymediaFile:MendelssohnBartholdy.jpg
Slide 16
Dziękuję za uwagę Kacper Makula
Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!