Zobacz slidy

Cła - Slide 1
Cła - Slide 2
Cła - Slide 3
Cła - Slide 4
Cła - Slide 5
Cła - Slide 6
Cła - Slide 7
Cła - Slide 8
Cła - Slide 9
Cła - Slide 10
Cła - Slide 11
Cła - Slide 12
Cła - Slide 13

Treść prezentacji

Slide 1

Cła

Slide 2

Po przystąpieniu polski do UE z dniem 1 Maja 2004 r. została ona objęta unią celną, co oznacza, że towary przywożone do Polski z krajów członkowskich UE nie są obciążane cłem. Przepisy celne dotyczą towarów przywożonych na obszar celny UE i wywożonych z tego obszaru. Regulacje dotyczące zwolnień celnych są regulowane przede wszystkim rozporządzeniem Rady, który mówi, że towary znajdujące się w bagażu osobistym podróżnego przyjeżdżającego z państw trzecich są zwolnione z należności celnych przywozowych, jeśli przywożone towary są zwolnione z podatku VAT zgodnie z przepisami prawa krajowego. Podróżny przybywający na obszar celny Wspólnoty Europejskiej na pobyt czasowy w celach turystycznych, sportowych, służbowych, zdrowotnych itp. Może przywieść ze sobą przedmioty osobistego użytku, które będą mu w tym czasie potrzebne. Do rzeczy osobistego użytku nie wlicza się towarów przywożonych w celach handlowych. Zatem rzeczy osobistego użytku nie mają cech handlowych służących odsprzedaży, są okazjonalne i przeznaczane do własnego użytku lub jego rodziny albo przeznaczone na prezenty, a ich rodzaj i ilości nie wskazują na cele handlowe.

Slide 3

Bagaż osobisty to cały bagaż, który podróżny jest w stanie przedstawić organom celnym przy wjeździe do Wspólnoty, jak również każdy bagaż przedstawiony tym samym organom w późniejszym terminie pod warunkiem, że możliwe jest przedłożenie dowodu na to, że przy wjeździe podróżnego bagaż został zarejestrowany jako bagaż towarzyszący przez przedsiębiorstw, które dokonało jego przewozu do wspólnoty z państwa trzeciego, z którego przybył.

Slide 4

Import towarów przywożonych w bagażu osobistym podróżnego przybywającego z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju zwalnia się z VAT wg następujących norm: 1. W transporcie lądowym do równowartości 300 euro. 2. 2. W transporcie lotniczym i morskim do równowartości 430 euro. Do wartości nie wlicza się wartości produktów leczniczych dla potrzeb podróżnego, paliw znajdujących się w standardowym zbiorniku pojazdu silnikowego oraz paliwa znajdującego się w przenośnym kanistrze, którego ilość nie przekracza 10 litrów, a także wartości tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz alkoholowych przywożonych wg następujących norm: W odniesieniu do wyrobów tytoniowych oraz napojów alkoholowych zwolnieniu podlegają: 3. Wyroby tytoniowe, jeżeli są przywożone w transporcie lotniczym lub morskim przez podróżnego, który ukończył 17 lat: -papierosy 200 sztuk, lub - cygaretki (cygara o masie nie większej niż 3gszt.) 100 sztuk, lub - cygara 50 sztuk, lub - Tytoń do palenia 250 g.

Slide 5

2. Wyroby tytoniowe, jeżeli sa przywożone w transporcie innym niż lotniczy lub morski przez podróżnego, który ukończył 17 lat: -papierosy 40 sztuk, lub - cygaretki (cygara o masie nie większej niż 3gszt.) 20 sztuk, lub - cygara 10 sztuk, lub - Tytoń do palenia 50 g. 3. Napoje alkoholowe, jeżeli są przywożone przez podróżnego, który ukończył 17 lat: - napoje powstałe w wyniku destylacji i wyroby spirytusowe o mocy objętościowej alkoholu powyżej 22, alkohol etylowy nieskażony o mocy objętościowej alkoholu wynoszącej 80 i więcej 1 litr, lub - alkohol i napoje alkoholowe o mocy objętościowej alkoholu nieprzekraczającej 22 - 2 litry, lub - wina niemusujące 4 litry, lub - piwo 16 litrów.

Slide 6

4. Napoje alkoholowe , jeżeli są przywożone przez podróżnego, który ukończył 17 lat, który ma miejsce zamieszkania w strefie nadgranicznej lub jest pracownikiem zatrudnionym w strefie nadgranicznej, lub jest członkiem załogi środków transportu wykorzystywanych do podróży z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju: - napoje powstałe w wyniku destylacji i wyroby spirytusowe o mocy objętościowej alkoholu powyżej 22, alkohol nieskażony o mocy objętościowej alkoholu wynoszącej 80 i więcej 0,5 litra, lub - alkohol i napoje alkoholowe o mocy objętościowej alkoholu nieprzekraczającej 22 - 0,5 litra, lub - wina niemusujące 0,5 litra, lub - piwo 2 litry.

Slide 7

W każdych z przedstawionych norm rodzajowych i ilościowych można stosować dowolne polaczenia pod warunkiem, ze suma wartości procentowych wykorzystywanych z poszczególnych zwolnię nie przekracza 100. Ponadto w bagażu osobistym podróżnego można przewieść bez cła nie więcej niż 50 gramów perfum i nie więcej niż 250 ml wód toaletowych. Oprócz towarów podróżny może przewieść rzeczy o łącznej wartości nie przekraczającej 175 euro, a jeśli nie ukończył 15 lat 90 euro. Inne niższe normy obowiązują podróżnych mających miejsce zamieszkania w strefie nadgranicznej, pracowników strefy nadgranicznej oraz członków załóg środków transportu wykorzystywanych w ruchu między krajami trzecimi a Wspólnotą (strefa nadgraniczna to pas, który w linii prostej nie przekracza 15 km od granicy).

Slide 8

Dla grup osób obowiązują następujące normy: 1. Napoje alkoholowe: - napoje destylowane i spirytusowe o objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 22, alkohol etylowy nieskażony o objętościowej mocy alkoholu wynoszącej80 lub więcej alkoholu 0,5 litra albo - napoje destylowane i napoje spirytusowe, aperitify na bazie wina lub alkoholu, ratafia, sake lub podobne napoje o objętościowej mocy alkoholu nieprzekraczającej 22, wina musujące, wina wzmocnione- 0,5 litra i - wina niemusujące 0,5 litra. 2. Tytoń i wyroby tytoniowe; - papierosy 20 sztuk, albo - cygaretki (cygara o masie nieprzekraczającej 3gsz) 15 sztuk, albo - cygara 5 sztuk, albo - tytoń, tabaka 20 g. - perfumy 25 g, wody toaletowej 0,1 litra.

Slide 9

Handel duty free to handel stosowany w ruchu podróżnych pomiędzy UE a krajami trzecimi. W przypadku sprzedaży na statkach jest on możliwy w rejsach z krajami trzecimi lub w rejsach wewnątrzwspólnotowych odbywających się z zawinięciem do krajów trzecich. Sprzedaż na pokładach statków towarów niewspólnotowych odbywa się po opuszczeniu obszaru celnego UE. Pasażerowie mogą korzystać ze zwolnienia z należności przywozowych tych towarów na podstawie wyżej opisanych norm dla podróżnych. Jednak wymagane jest. Aby w takich przypadkach statki pasażerskie zawinęły do portu kraju trzecim, zaś pasażerowie muszą mieć możliwość zejścia tam na ląd.

Slide 10

Rodzaje towarów i limity dla podróżnych wewnątrzwspólnotowych, które traktuje się za rzeczy do osobistego użytku dla osób powyżej 17 roku życia. 1. Papierosy 800 sztuk, 2. Cygara 200 sztuk, 3. Tytoń 1kg, 4. Spirytus 10 litrów, 5. Wino ze zwiększoną ilością alkoholu 20 litrów, 6. Wino 0 litrów (w tym 60 litrów wina musującego), 7. Piwo 110 litrów. Osoby poniżej 17 lat nie mogą przewozić wyrobów alkoholowych lub tytoniowych. UWAGA ! Wywóz z Polski rzeczy uznanych za zabytki może nastąpić tylko po uzyskaniu stosownego zezwolenia, które wydaje minister kultury lub wojewódzki konserwator zabytków.

Slide 11

Zgłoszenia celne dla podróżnych Podróżny może dokonać zgłoszenia w 3 formach: 1. Pisemnej wg określonych reguł, z zastosowaniem formularza SAD wypełnionego zgodnie z zasadami w rozporządzeniu wykonawczym do wspólnotowego kodeksu celnego oraz rozporządzenia ministra finansów; 2. Ustnej najczęściej stosowana forma zgłoszenia celnego. Stosuje się ją zarówno do towarów przywożonych, jak i wywożonych. 3. Poprzez dokonanie innej czynności przewidzianej przepisami prawa celnego polega ono na: a) w przypadku dostarczenia towarów do urzędu celnego: - przejściu zielonym pasem lub :nic do zgłoszenia w urzędzie celnym, w którym istnieje system dwóch pasów, - przejściu przez urząd nieposiadający dwóch kontrolnych pasów, bez dokonania zgłoszenia z własnej woli, b) W przypadku zwalniania z obowiązku dostarczenia towarów do urzędu celnego zgodnie z przepisami wykonawczymi. - samym przekroczeniu granicy obszaru celnego Wspólnoty.

Slide 12

Z zastosowaniem tej formy mogą być zgłoszone towary znajdujące się w bagażu podróżnego, które nie podlegają należnościom wywozowym. Dokonanie zgłoszenia celnego z zastosowaniem tej formy polega na samym przekroczeniu granicy obszaru celnego Wspólnoty. UWAGA! Z możliwości stosowania 3 formy zgłoszenia celnego wyłączone są, podobnie jak przy zgłoszeniu ustnym, towary, do których wnosi się o udzielenie refundacji lub zwrotu należności celnych bądź które podlegają środkom zakazów lub ograniczeń lub innym formalnościom.

Slide 13

Przygotowała : Zuzanna Karwat Klasa II TT

Dane:
  • Liczba slajdów: 13
  • Rozmiar: 0.37 MB
  • Ilość pobrań: 401
  • Ilość wyświetleń: 7692
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie