Inne

Boże Narodzenie na świecie

6 lat temu

Zobacz slidy

Boże Narodzenie na świecie - Slide 1
Boże Narodzenie na świecie - Slide 2
Boże Narodzenie na świecie - Slide 3
Boże Narodzenie na świecie - Slide 4
Boże Narodzenie na świecie - Slide 5
Boże Narodzenie na świecie - Slide 6
Boże Narodzenie na świecie - Slide 7
Boże Narodzenie na świecie - Slide 8
Boże Narodzenie na świecie - Slide 9
Boże Narodzenie na świecie - Slide 10
Boże Narodzenie na świecie - Slide 11
Boże Narodzenie na świecie - Slide 12
Boże Narodzenie na świecie - Slide 13
Boże Narodzenie na świecie - Slide 14
Boże Narodzenie na świecie - Slide 15
Boże Narodzenie na świecie - Slide 16
Boże Narodzenie na świecie - Slide 17
Boże Narodzenie na świecie - Slide 18
Boże Narodzenie na świecie - Slide 19
Boże Narodzenie na świecie - Slide 20
Boże Narodzenie na świecie - Slide 21
Boże Narodzenie na świecie - Slide 22
Boże Narodzenie na świecie - Slide 23
Boże Narodzenie na świecie - Slide 24

Treść prezentacji

Slide 1

Boże Narodzenie na świecie

Slide 2

Choinka W Polsce pojawiła się na przełomie XVIII i XIX wieku (w okresie zaborów) i początkowo spotykana była jedynie w miastach. Stamtąd dopiero zwyczaj ten przeniósł się na wieś, w większości wypierając tradycyjną polską ozdobę jaką była podłaźniczka .

Slide 3

Symbolika choinki Gwiazda betlejemska, którą umieszczano na szczycie drzewka od ubiegłego wieku, miała pomagać w powrotach do domu z dalekich stron.

Slide 4

Oświetlenie choinki broniło dostępu złym mocom, a także odwrócić miało nieżyczliwe spojrzenia ludzi. W chrześcijańskiej symbolice religijnej wskazywało natomiast na Chrystusa, który według tych wierzeń miał być światłem dla pogan.

Slide 5

Jabłka i orzechy Jabłka zawieszane na gałązkach symbolizowały biblijne jabłko, którym kuszeni byli Adam i Ewa. Później zastąpiono je małymi rajskimi jabłuszkami. Pierwotnie zapewnić miały zdrowie i urodę. Orzechy, zawijane w sreberka nieść miały dobrobyt i siłę.

Slide 6

Papierowe łańcuchy przypominały o zniewoleniu grzechem

Slide 7

Dzwonki oznaczają dobre nowiny i radosne wydarzenia

Slide 8

Anioły mają opiekować się domem

Slide 9

Jemioła Jemioła. Ten symbol przybył do nas z Anglii. Pod jemiołą całują się zakochani oraz skłócone ze sobą osoby. Pęk jemioły należy trzymać w domu do następnych świąt.

Slide 10

Samo żywe drzewko stało się w chrześcijaństwie symbolem Chrystusa jako źródła życia

Slide 11

Opłatek Nie jest to zwyczaj wyłącznie polski, spotykany też na Litwie, Ukrainie i we Włoszech. Prawdopodobnie ma szlachecki rodowód i znany był powszechnie od XVII wieku. Szczególnego znaczenia nabierał w niektórych okresach historycznych, np. podczas zaborów. Opłatek wigilijny jest symbolem pojednania i przebaczenia, znakiem przyjaźni i miłości.

Slide 12

Francja Wiele dni przed Bożym Narodzeniem w miastach i miasteczkach Francji odczuwa się świąteczny nastrój. Dekoruje się fasady urzędów. Stawia się olbrzymie choinki na placach. Drzewa przy głównych i reprezentacyjnych ulicach ozdabiane są kolorowymi lampkami. Sklepy przygotowują świąteczne dekoracje. Niektórzy dekorują domy świątecznym wieńcem

Slide 13

Anglia Anglicy nazywają Boże Narodzenie Christmas. Obchodzą je entuzjastycznie, można powiedzieć, że są mistrzami świętowania. Przygotowują się do tego kilka tygodni wcześniej, żeby zdążyć z przygotowaniem wszystkich przewidzianych potraw na 25 grudnia. W Anglii nie obchodzi się Wigilii. Dużo wcześniej dekorują swoje domy w kolorach czerwieni i zieleni, zawieszają na drzwiach jemiołę, ubierają choinki, przygotowują kartki świąteczne (Anglicy wysyłają najwięcej kartek z życzeniami w Europie) oraz słuchają słynnych Christmas Carols, pieśni bożonarodzeniowych.

Slide 15

Ostrokrzew Ostre liście tej rośliny to symbol korony cierniowej, którą Chrystus miał na głowie przed ukrzyżowaniem. Czerwone jagody są symbolem Jego krwi. Dlatego czasem ostrokrzew nazywany jest krzakiem cierniowym.

Slide 16

Kolumbia Od 8 grudnia rozpoczyna się przystrajanie ulic, które stają coraz bardziej kolorowe wesołe. Domy przystrojone są kolorowymi lampkami, które nie gasną nawet we dnie. Lampkami udekorowane są także budynki użyteczności publicznej, biurowce, nawet kościoły. Układa się z nich najróżniejsze figury - dzwonki, gwiazdy i anioły. Niektóre z nich dochodzą do 30 metrów wysokości. Wielu ludzi przed swoimi domami ozdabia różnego rodzaju krzewy, podobnie jak my choinkę (w Kolumbii nie jest ona znana). W Kolumbii nie ma zwyczaju obdarowywania dzieci upominkami z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Nie ma również wieczerzy wigilijnej ani dzielenia się opłatkiem.

Slide 17

Filipiny Na Filipinach już od listopada cały kraj przybiera odświętną szatę. Z palmowych liści i kwiatów robi się kolorowe girlandy, które przymocowuje się do okien i drzwi domów. Potem przychodzi czas śpiewania kolęd. Przez dziewięć dni przed Bożym Narodzeniem, wczesnym rankiem, dźwięk trąbki budzi mieszkańców miast i wsi, aby uczestniczyli w uroczystej Mszy św. Ostatnia Msza odprawiana jest w noc wigilijną, a po niej dzieci urządzają żywą szopkę.

Slide 18

Meksyk W Meksyku uroczystości Bożonarodzeniowe zaczynają się dziewięć dni wcześniej. Każdej nocy odbywa się procesja, która ma przypominać poszukiwanie przez Maryję i Józefa betlejemskiej gospody. Na przedzie procesji idzie dwoje ludzi, którzy wyobrażają Maryję i Józefa. Wierni, chodząc od domu do domu, śpiewają radosne pieśni. Ostatniego dnia w jednym z domów otwierają się drzwi i gościnni gospodarze zapraszają pielgrzymów do środka. W tym okresie odwiedza się znajomych, wymieniając przy tym prezenty. Najwięcej radości mają wtedy dzieci. Specjalnie dla nich wiesza się przy suficie kolorowe kubeczki napełnione piaskiem lub mąką, a wśród nich jeden z niespodzianką. Dzieci odgadują, w którym kubeczku ukryty jest prezent.

Slide 19

Norwegia W czasie Adwentu Norwegowie robią generalne porządki i pieką ciasteczka . A musi ich być przynajmniej 7 rodzajów! W Wigilię około godziny 16-tej Norwegowie wybierają się do kościoła na uroczystą mszę. Po powrocie rodziny zasiadają do świątecznego posiłku, którego głównym daniem są solone jagnięce żeberka. Później cała rodzina tańczy przy choince i śpiewa tradycyjne norweskie kolędy. W dniu następnym, zaraz po pobudce, dzieci rozpakowują prezenty, które w nocy zostawił dla nich norweski Święty Mikołaj, który lubi płatać figle. W Wigilię należy go poczęstować dużą porcją owsianki, wtedy będzie grzeczny.

Slide 20

Australia Święta Bożego Narodzenia wypadają w Australii w środku lata i są obchodzone na plaży! 25 grudnia australijskie rodziny zbierają się nad brzegiem oceanu przy wspólnym grillu. Wszyscy wymieniają się prezentami, śmieją się i żartują, zażywają także kąpieli, grają w plażowe gry oraz w krykieta. Podstawę świątecznej dekoracji stanowi roślina zwana australijskim krzaczkiem, którą przyozdabia się tradycyjnymi girlandami, pełniąca funkcję podobną do naszej choinki. Australijski Święty Mikołaj wygląda zupełnie inaczej, niż ten, jakiego znają dzieci na innych kontynentach. Jest bowiem ubrany w strój... płetwonurka i zdarza się, że przybywa na desce serfingowej

Slide 21

Niemcy Niezwykle popularną ozdobą jest Adventskranz wieniec z czterema świeczkami. W każdą kolejną niedzielę Adwentu zapalana jest kolejna świeczka. W niemieckim domu nie może zabraknąć też Tannenbaum, czyli zielonej choinki! Ma ona specjalne miejsce w bożonarodzeniowej tradycji naszych sąsiadów. Podczas Bożego Narodzenia śpiewane są kolędy, wśród których znajduje się jedna z najsłynniejszych, skomponowana w 1818 roku przez Austriaków: księdza Franza Grubera i organistę Josepha Mohra Stille Nacht, Heilige Nacht! (Cicha noc).

Slide 22

Irlandia W wielu rejonach kraju zachował się zwyczaj zapalania w oknach świec w wigilijny wieczór, to wiązało się dawniej z symboliką oświetlania drogi Świętej Rodzinie oraz biednym wędrowcom, zbłąkanym w nocy. Świece są obecnie wypierane przez kolorowe elektryczne lampiony. Dzieci zawieszają przy swoich łóżkach skarpety (lub poszewki na poduszki!), by Święty Mikołaj miał w co włożyć przyniesione prezenty.

Slide 23

Koniec

Dane:
  • Liczba slajdów: 24
  • Rozmiar: 2.05 MB
  • Ilość pobrań: 96
  • Ilość wyświetleń: 6456
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie