Slide 1
Aleksander Fredro
Slide 2
Budowa akcji dramatu na przykładzie Zemsty Aleksandra Fredry
Slide 3
Budowa zewnętrzna dramatu Akty Sceny Tekst główny dramatu (dialogi, monologi) Didaskalia (tekst poboczny dramatu)
Slide 4
Czym jest akcja? Akcja jest to ciąg zdarzeń, prowadzących do jakiegoś celu.
Slide 5
Słownikowa definicja akcji Akcja jest to rodzaj fabuły utworu literackiego lub filmowego, charakteryzujący się wartkim biegiem zdarzeń, licznymi działaniami i przeciwdziałaniami bohaterów. Wypełniają ją liczne konflikty, perypetie i zwroty wydarzeń. Nosowska Dorota: Słownik terminów literackich. Wyd. II. Bielsko-Biała, Wyd. Martel 2007.
Slide 6
Plan wydarzeń ukazanych w Zemście Plany małżeńskie Cześnika (poślubienie Podstoliny). Waśnie Cześnika i Rejenta zatarg wywołany budową muru. Miłość Wacława i Klary zagrożona niezgodą rodzin. Przyjęcie oświadczyn Cześnika przez Podstolinę.
Slide 7
Wacław na zamku Cześnika opiekuna Klary. Spotkanie Wacława z Podstoliną. Napisanie przez Rejenta aktu oskarżenia na Cześnika. Zawarcie przez Rejenta umowy z Podstoliną, aby pokrzyżować plany Cześnika. Wyzwanie Rejenta przez Cześnika na pojedynek (może dojść do rozlewu krwi).
Slide 8
Zmuszenie Wacława przez ojca do poślubienia Podstoliny. Chęć zemsty Cześnika. Zmuszenie Wacława przez Raptusiewicza do poślubienia Klary. Zawarcie małżeństwa. Błogosławieństwo Milczka. Zaniechanie pojedynku zgoda zwaśnionych stron.
Slide 9
Etapy budowy akcji Zemsty 1) 2) 3) 4) 5) Ekspozycja. Rozwinięcie. Punkt kulminacyjny. Perypetie. Rozwiązanie.
Slide 10
Etapy akcji dramatu Ekspozycja wyjściowy układ zdarzeń, z których wynikają dalsze; przedstawia główny konflikt utworu; zapoznaje widzaczytelnika z miejscem akcji i postaciami, które występują w utworze. Rozwinięcie dalszy bieg wypadków zapoczątkowanych w ekspozycji.
Slide 11
Punkt kulminacyjny moment dramatu, w którym konflikty narastają tak bardzo, że zdawałoby się brak jest wyjścia z sytuacji. Perypetie zaskakujące, nagłe zmiany w losach postaci. Rozwiązanie akcji spadek napięcia w utworze, kiedy to konflikty zostają rozwiązane.
Slide 12
Schemat budowy akcji dramatu punkt kulminacyjny perypetie rozwój akcji rozwiązanie ekspozycja bieg akcji dramatu
Slide 13
Etapy budowy akcji Zemsty EKSPOZYCJA Plany małżeńskie Cześnika (poślubienie Podstoliny). Waśnie Cześnika i Rejenta zatarg wywołany budową muru. Miłość Wacława i Klary zagrożona niezgodą rodzin.
Slide 14
ROZWINIĘCIE Przyjęcie oświadczyn Cześnika przez Podstolinę. Wacław na zamku Cześnika opiekuna Klary. Spotkanie Wacława z Podstoliną. Napisanie przez Rejenta aktu oskarżenia na Cześnika. Zawarcie przez Rejenta umowy z Podstoliną, aby pokrzyżować plany Cześnika.
Slide 15
PUNKT KULMINACYJNY Wyzwanie Rejenta przez Cześnika na pojedynek (może dojść do rozlewu krwi). Zmuszenie Wacława przez ojca do poślubienia Podstoliny. PERYPETIE Chęć zemsty Cześnika. Zmuszenie Wacława przez Raptusiewicza do poślubienia Klary. ROZWIĄZANIE Zawarcie małżeństwa. Błogosławieństwo Milczka. Zaniechanie pojedynku zgoda zwaśnionych stron.
Slide 16
Czym jest wątek? Wątek to zespół zdarzeń zgrupowanych wokół określonej postaci lub konkretnego zagadnienia.
Slide 17
WĄTKI W ZEMŚCIE 1. 2. 3. 4. Spór Cześnika z Rejentem. Uczucia, miłość Wacława i Klary. Plany małżeńskie Cześnika. Papkin i jego rola w sporze.
Slide 18
WYBRANE SCENY Z ZEMSTY
Slide 24
Zadanie domowe Zredaguj notatkę o Zemście jako dramacie. Wykorzystaj w tym celu wiadomości z lekcji o budowie dramatu.
Slide 25
Prezentację wykonała Anna Wasiak-Jacoszek, nauczycielka języka polskiego w Gimnazjum Publicznym im. Jana Pawła II w Łobżenicy.
Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!