Fizyka

Wenus

6 lat temu

Zobacz slidy

Wenus - Slide 1
Wenus - Slide 2
Wenus - Slide 3
Wenus - Slide 4
Wenus - Slide 5
Wenus - Slide 6
Wenus - Slide 7
Wenus - Slide 8
Wenus - Slide 9
Wenus - Slide 10
Wenus - Slide 11
Wenus - Slide 12
Wenus - Slide 13
Wenus - Slide 14
Wenus - Slide 15
Wenus - Slide 16
Wenus - Slide 17
Wenus - Slide 18

Treść prezentacji

Slide 1

Mateusz Momot , Wojtek Piela Sebastian Rospond PREZENTACJA PT: Present: WENUS

Slide 2

TAK WYGLĄDA Wenu a d ą l s g wy k a T

Slide 3

WENUS - druga według oddalenia od Słońca planeta Układu Słonecznego. Wenus jest trzecim pod względem jasności ciałem niebieskim po Słońcu i Księżycu widocznym na niebie. Ponieważ obserwacje tej planety są możliwe tylko wieczorem i rano, nazywana jest także: Jutrzenką, Gwiazdą Poranną lub Gwiazdą Wieczorną (starożytni Grecy nazywali ją odpowiednio: Phosphorus i Hesperos) cd.

Slide 4

Jest skalnym globem osnutym gęstymi chmurami, które odbijają większość światła słonecznego. Żółtawy kolor chmur atmosfery pochodzi od kwasu siarkowego. Nie posiada naturalnego satelity (odkryto jednak planetoidę 2002 VE68 o średnicy około pół kilometra, pozostającą w rezonansie orbitalnym 1:1 z Wenus z tej racji mogącej być nazywaną quasiksiężycem Wenus). Znak Wenus oznacza płeć kobiety. Jej nazwa wzięła się od rzymskiej bogini miłości, Wenus.

Slide 5

CHARAKTERYSTYKA FIZYCZNA

Slide 6

Wenus tylko nieznacznie ustępuje Ziemi pod względem rozmiarów. Masa planety wynosi 0,82 masy Ziemi, a promień na równiku (wynoszący 6 051 km) jest o 327 kilometrów krótszy od ziemskiego. Planeta ma także tylko nieco mniejszą gęstość równą 5,25g cm. Z tego powodu określa się te planety mianem bliźniaczych. Glob wenusjański bardzo wolno obraca się wokół osi. Pełen obrót trwa 243 dni. Kąt nachylenia płaszczyzny równika do płaszczyzny ekliptyki wynosi 177,4, czyli kierunek obrotu jest przeciwny do kierunku ruchu orbitalnego. Doba wenusjańska trwa 117 dób ziemskich (efekt złożenia się ruchu wokół własnej osi z obiegiem wokół Słońca). Słońce wschodzi na Wenus na zachodzie, a zachodzi na wschodzie.

Slide 7

ATMOSFERA Wenus posiada bardzo gęstą atmosferę, ciśnienie przy powierzchni jest 93 razy większe niż na Ziemi. Jej odkrywcą jest Michaił Łomonosow, który obserwował przejście Wenus przed tarczą Słońca w 26 maja 1761 roku. Atmosfera składa się głównie z dwutlenku węgla(tlenku węgla (IV)) (96,5 ) oraz, w znacznie mniejszym stopniu, z azotu (ok 3,5 ). Inne pierwiastki i związki chemiczne występujące w śladowych ilościach to tlenek siarki(IV), tlenek węgla(II), argon, neon, chlorowodór, fluorowodór i para wodna.

Slide 8

TEMPERATURA Temperatura na powierzchni globu oscyluje w granicach 400C, a emw niektórych miejscach nawet 500C (jest ona wyższa niż temperatura topnienia ołowiu). Różnice między stroną dzienną i nocną nie przekraczają 25C. Mimo tego, iż Wenus znajduje się prawie dwa razy dalej od Słońca niż Merkury, to jest najgorętszą planetą w Układzie Słonecznym. Tak wysoka temperatura jest spowodowana przez efekt cieplarniany, który powstaje, ponieważ związki chemiczne atmosfery Wenus blokują emisję promieniowania na długości fal podczerwonych. Szacuje się, że maksymalna możliwa temperatura przy powierzchni może wynosić 650C, gdyż rozgrzewając się atmosfera wypromieniowuje więcej ciepła

Slide 9

BUDOWA WENUS

Slide 10

MISJE KOSMICZNE KU WENUS Począwszy od lat 60-tych XX wieku w kierunku Wenus wysłano kilkanaście sond (inaczej: próbników) kosmicznych z serii Mariner, Wenera, Pioneer Venus oraz sondę Magellan.

Slide 11

JURIJ ALEKSIEJEWICZ GAGARIN - PIERWSZY CZŁOWIEK W KOSMOSIE Zdjęcie przedstawia pierwszego człowieka, który poleciał w kosmos. Był to Jurij Gagarin. 12 kwietnia 1961 roku odbył swój 108-minutowy lot, przez ponad 89 minut znajdując się w przestrzeni kosmicznej.

Slide 12

JURIJ GAGARIN 2 kwietnia 1961 roku Jurij Gagarin wystartował w statku Wostok-1 i został wyniesiony na orbitę okołoziemską. Zapisał się tym samym w historii jako pierwszy człowiek w kosmosie. Jurij Gagarin urodził się 9 marca 1934 roku w Kłusznie w Rosji. Zmarł tragicznie 27 marca 1967 roku w wypadku lotniczym. Na kosmonautę został wybrany 7 marca 1960 roku. Przedtem był pilotem Radzieckich Sił Powietrznych.

Slide 13

PIERWSZY CZŁOWIEK W KOSMOSIE

Slide 14

WOSTOK Zdjęcie przedstawia start rosyjskiej rakiety wynoszącej na orbitę statek Wostok-1 z Jurim Gagarinem na pokładzie. Zdjęcie wykonano 12 kwietnia 1961 roku.

Slide 15

ZAĆMIENIE SŁOŃCA Zaćmienie Słońca powstaje, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią i tym samym przesłoni światło słoneczne.

Slide 16

RODZAJE ZAĆMIEŃ SŁOŃCA zaćmienie częściowe - zaćmienie całkowite - zaćmienie obrączkowe - zaćmienie hybrydowe

Slide 17

ZAĆMIENIE KSIĘŻYCA Układ ciał niebieskich w czasie zaćmienia Księżyca. Legenda: A - Słońce; B - Ziemia; C Księżyc; D - Stożek półcienia; E - Stożek cienia całkowitego

Slide 18

ZAĆMIENIE KSIĘŻYCA Zaćmienie Księżyca zachodzi, gdy Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem i Księżyc (naturalny satelita Ziemi) wejdzie w stożek cienia Ziemi.

Dane:
  • Liczba slajdów: 18
  • Rozmiar: 1.17 MB
  • Ilość pobrań: 3517
  • Ilość wyświetleń: 24200
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie