Biologia

Składniki powietrza

6 lat temu

Zobacz slidy

Składniki powietrza - Slide 1
Składniki powietrza - Slide 2
Składniki powietrza - Slide 3
Składniki powietrza - Slide 4
Składniki powietrza - Slide 5
Składniki powietrza - Slide 6
Składniki powietrza - Slide 7
Składniki powietrza - Slide 8
Składniki powietrza - Slide 9
Składniki powietrza - Slide 10
Składniki powietrza - Slide 11
Składniki powietrza - Slide 12
Składniki powietrza - Slide 13
Składniki powietrza - Slide 14
Składniki powietrza - Slide 15
Składniki powietrza - Slide 16

Treść prezentacji

Slide 4

Skroplenie powietrza Karol Olszewski (1846 - 1915), polski chemik i fizyk Powietrze, azot i tlen po raz pierwszy skroplili dwaj polscy uczeni, profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego Zygmunt F. Wróblewski i Karol Olszewski . Ich współpraca doprowadziła do osiągnięcia wyniku o światowym znaczeniu.

Slide 5

AZOT około - 200 C 0 POWIETRZE schładzane pod wysokim ciśnieniem -196 0 C wrze CIEKŁE POWIETRZE ARGO N - 1860 C wrze TLEN podgrzanie skraplanie -1830 C wrze Ze skroplonego powietrza można otrzymać tlen i azot, ponieważ gazy te różnią się między sobą temperaturami wrzenia Substancja Temperatura wrzenia (0 C) azot - 196 tlen -183 argon -186 tlenek węgla(IV) -78,5 wodór -253

Slide 6

Na powierzchni wody w krystalizatorze umieść małą zapaloną świeczkę. Przykryj ją cylindrem miarowym. Zapisz obserwacje. 15 Rys.1 Świeca pali się przez chwilę i podnosi się wraz z wodą napełniającą cylinder. Płomień gaśnie, gdy woda zajmuje około 15 objętości menzurki (rys1). Paląca świeca zużyła 15 objętości powietrza zawartego w cylindrze.

Slide 7

Tlen - pierwiastek chemiczny, który umożliwia spalanie stanowi 15 objętości. Pozostałe 45 objętości powietrza stanowią składniki niepodtrzymujące palenia słabo rozpuszcza się w wodzie mieszanina jednorodna bez smaku gaz bezwonne bezbarwne W temperaturze 20 0 C, pod ciśnieniem 1013 hPa w 1 m3 wody rozpuszcza się 0, 0288 m3 powietrza W warunkach normalnych kg gęstość powietrza wynosi 1,28 m3 Warunki normalne: ciśnienie -1013 hPa temperatura - 273 0 K 0 0C

Slide 8

Po burzy w powietrzu można stwierdzić obecność jeszcze jednego gazu - ozonu. Powstaje on podczas wyładowań atmosferycznych. Jest to odmiana tlenu O3

Slide 9

Tlen

Slide 10

gaz bezbarwny bez zapachu bez smaku nieco lżejszy od powietrza bardzo trudno rozpuszczalny w wodzie niemetal nie pali się nie podtrzymuje palenia trudno łączy się z innymi pierwiastkami Przy podwyższonym ciśnieniu azot dobrze rozpuszcza się we krwi. Po obniżeniu ciśnienia może wydzielać się w postaci pęcherzyków, które blokują naczynia krwionośne- jest to tzw. choroba kesonowa. Grozi ona nurkom pracującym na dużych głębokościach. Dlatego nie oddychają oni powietrzem, tylko mieszaniną helowo-tlenową.

Slide 11

Najważniejszy pierwiastek w przyrodzie, niezbędny do życia roślin i zwierząt. Jest głównym składnikiem mieszanek gazów stosowanych przez nurków i alpinistów. Z jego udziałem przebiega proces korozji oraz rozkład organizmów roślinnych i zwierzęcych.

Slide 12

gaz bezwonny bezbarwny bez smaku nieco cięższy od powietrza słabo rozpuszczalny w wodzie niemetal łączy się z wieloma pierwiastkami tworząc tlenki nie pali się podtrzymuje palenie Tlen jest najbardziej rozpowszechniony m pierwiastkiem chemicznym w skorupie ziemskiej (około 50 objętościowych). Jest składnikiem piasku, wody, skał i rud metali. Bez tlenu giną zwierzęta i rośliny. Przy obniżeniu zawartości tlenu w powietrzu do 15 występują zaburzenia w organizmie człowieka.

Slide 13

medycyna: podtrzymywanie procesu oddychania ogniwa paliwowe: wodorowo tlenowe spawalnictwo: palniki acetylenowo-tlenowe butle tlenowe wykorzystywane przy pracach na głębokościach i wysokościach

Slide 14

OZON O3 tlenu trójatomowa cząsteczka

Dane:
  • Liczba slajdów: 16
  • Rozmiar: 8.51 MB
  • Ilość pobrań: 97
  • Ilość wyświetleń: 5160
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie