Geografia

Pustynie

7 lat temu

Zobacz slidy

Pustynie - Slide 1
Pustynie - Slide 2
Pustynie - Slide 3
Pustynie - Slide 4
Pustynie - Slide 5
Pustynie - Slide 6
Pustynie - Slide 7
Pustynie - Slide 8
Pustynie - Slide 9
Pustynie - Slide 10
Pustynie - Slide 11
Pustynie - Slide 12
Pustynie - Slide 13
Pustynie - Slide 14
Pustynie - Slide 15
Pustynie - Slide 16
Pustynie - Slide 17
Pustynie - Slide 18
Pustynie - Slide 19
Pustynie - Slide 20
Pustynie - Slide 21
Pustynie - Slide 22
Pustynie - Slide 23
Pustynie - Slide 24
Pustynie - Slide 25
Pustynie - Slide 26
Pustynie - Slide 27
Pustynie - Slide 28
Pustynie - Slide 29
Pustynie - Slide 30
Pustynie - Slide 31
Pustynie - Slide 32
Pustynie - Slide 33
Pustynie - Slide 34
Pustynie - Slide 35
Pustynie - Slide 36
Pustynie - Slide 37

Treść prezentacji

Slide 1

Pustynia CHOJNOWSKA KATARZYNA DŁUGOŁĘCKA EWA CHŁĘDZIK ŁUKASZ

Slide 2

Obszar zajmowany przez pustynie

Slide 3

PUSTYNIE DZIELIMY NA: a) Ze względu na rodzaj podłożą: b) Ze względu na panującą temperaturę: PIASZCZYSTE KAMIENISTE ZIMNE (porośnięte przez : bylicę, łobodę piołun, trawy turzyce, krzewy solniskowe) GLINIASTE SOLNISKOWE GORĄCE (ze skrajnym brakiem roślinności)

Slide 4

PUSTYNIE zajmują 15 lądowej powierzchni Ziemi. Ich cechą charakterystyczną jest niedostatek wody. Powstają na terenach skrajnie suchych, gdzie roczna suma opadów wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu mm, a czasem brak jest opadów przez wiele lat. Klimat stale bądź okresowo jest bardzo gorący, w głębi lądu skrajnie kontynentalny.

Slide 5

KLIMAT PUSTYNNY: Temperatura powietrza na pustyniach jest bardzo wysoka, w lecie sięga 52o C w cieniu i 70o C w słońcu (na Saharze). Najwyższą temperaturę powietrza w cieniu zanotowano w Libii 57,7o C. W ciągu letnich nocy temperatura powietrza spada do ok. 10o C. W zimie temperatura powietrza np. na Saharze wynosi 22o C w dzień, w nocy zaś spada do ok. 0o C. Średnia miesięczna temperatura przekracza 18o C.

Slide 6

OPADY: Roczna suma opadów na pustyni nie przekracza 250 mm, a czasem przez kilka lat obserwuje się okresy zupełnie bezdeszczowe. Porównanie różnych biomów pod względem ilości opadów rocznych wyrażone w cm.

Slide 7

ROŚLINNOŚĆ: ROŚLINY EFEMERYCZNE- to takie, które przeżywają suszę w postaci nasion lub podziemnych organów przetrwalnych. Rosną tylko wtedy, gdy jest odpowiednia wilgotność. Nasiona wielu gatunków, zawierają substancje hamujące kiełkowanie, które dopiero wypłukuje deszcz. Nasiona te mogą zachowywać żywotność przez wiele lat i oczekiwać na deszcz. Dlatego po ulewnym deszczu pustynia pokrywa się kwiatami na krótki czas.

Slide 8

SUKULENTY- rośliny gruboszowate, magazynujące wodę w łodygach (np. wilczomlecz, kaktusy) lub liściach (np. aloes, agawa) albo w organach podziemnych (np. niektóre gatunki Pelargonium). Liście mogą być zredukowane, albo w celu ograniczenia transpiracjiprzekształcone w ciernie bądź łuski, np. kaktus, opuncja.

Slide 9

SKLEROFITY- rośliny o ograniczonej transpiracji i silnie rozwiniętych systemach korzeniowych. Sklerofity mają małe i grube liście, które mogą zrzucać, gdy przedłuży się okres suszy.

Slide 10

ZWIERZĘTA: Zwierząt na pustyni jest bardzo mało i podobnie jak rośliny przystosowują się do braku wody. Są to nieliczne szarańczaki, chrząszcze, pajęczaki, jaszczurki, węże, ptaki (np. stepówka). Ze ssaków można wymienić np.: skoczka pustynnego, myszoskoczka oraz drapieżnego kota arabskiego, czy drapieżnego lisa pustynnego- fenka. W czasie dnia zwierzęta pozostają ukryte w norach, aktywne są jedynie nocą. W okresie najintensywniejszej suszy część organizmów wchodzi w stan anabiozy.

Slide 11

Szarańcza.

Slide 12

Biczogon egipski.

Slide 13

Myszoskoczek.

Slide 14

Stepówka.

Slide 15

Kot arabski (Felis margarita).

Slide 16

Fenek ( Vulpa werda ).

Slide 17

Karakal (tzw. Ryś pustynny).

Slide 18

SCHEMAT ZALEŻNOŚCI POKARMOWYCH PUSTYNI - SAHARA

Slide 19

PRODUCENCI ROŚLINOŻERCY STEPÓWKA NASIONA ROŚLIN DRAPIEŻNICY JASZCZURKA PUSTYNNA SCYNK APTEKARSKI CHRZĄSZCZE FENEK PODZIEMNE PĘDY ROŚLIN, np. SKLEROFITÓW PIASKÓWKA PLUSKWIAKI JEŻ USZATY PAJĄK RARÓG ZIELONE CZĘŚCI ROŚLIN np. GRUBOSZOWATYCH SKOCZEK PUSTYNNY SZARAŃCZA ŻMIJA ROGATA SKORPION

Slide 20

OAZA: Jest to teren o bardzo bujnej roślinności na obszarze pustyń i półpustyń. Występują one w miejscach, gdzie woda z rzek przenika do gruntu (oazy nadrzeczne) lub w miejscach, gdzie zwierciadło wody gruntowej znajduje się na takiej głębokości, że dosięgają je korzenie roślin. Roślinami charakterystycznymi dla oaz są palmy daktylowe lub tamaryszki.

Slide 21

Oaza Wolskiego.

Slide 22

Oaza w Libii.

Slide 23

Oaza Dahab w Egipcie.

Slide 24

Terkezi- oaza na Saharze.

Slide 25

NAJWIĘKSZE PUSTYNIE ŚWIATA

Slide 26

NAZWA LOKALIZACJA ZAJMOWANA POWIERZCHNIA SAHARA Północna Afryka 9,100,000 km2 Arabia 2,300,000 km2 ARABSKA (Arabska, Peninsula) AUSTRALIJSKA (Great Sandy, Victoria, Simpson, Gibson, and Sturt) Australia 2,300,000 km2 (13 Australii) Północo-centralna część Meksyku, Południowo- zachodnia część USA (Arizona, Nowy Meksyk, Texas) 455,000 km2 KALAHARI Południowo-zachodnia Afryka 520,000 km2 GOBI Mongolia, Chiny 1, 295, 000 km 2 MONTE Argentyna 325,000 km2 SONORAN Południowo-zachodnia część USA ( Arizona, Kalifornia) część Meksyku ( Baja, Peninsula, Sonora) 312,000 km2 THAR Indie I Pakistan 200,000 km2 MOJAVE Południowo-zachodnia część USA 65,000 km2 CHIHUAHUAN

Slide 27

KRAJOBRAZY PUSTYNNE: Mimo iż pustynia jest uboga w życie, to tworzy unikalne i piękne krajobrazy.

Slide 28

Dasht-e Kavir - słona pustynia

Slide 29

Pustynia Namib.

Slide 30

Pustynia - Wadi Rum.

Slide 31

Pustynia kamienista (w tym przypadku również górzysta).

Slide 32

Pustynia Sahara.

Slide 33

Pustynia kamienisto- piaszczysta.

Slide 34

Pustynia piaszczysta.

Slide 35

Zachód słońca na pustyni.

Slide 36

Pustynia Mojave.

Slide 37

DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ

Dane:
  • Liczba slajdów: 37
  • Rozmiar: 3.10 MB
  • Ilość pobrań: 694
  • Ilość wyświetleń: 10218
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie