Wiedza o społeczeństwie

Pozycja kobiety w różnych kulturach

6 lat temu

Zobacz slidy

Pozycja kobiety w różnych kulturach - Slide 1
Pozycja kobiety w różnych kulturach - Slide 2
Pozycja kobiety w różnych kulturach - Slide 3
Pozycja kobiety w różnych kulturach - Slide 4
Pozycja kobiety w różnych kulturach - Slide 5
Pozycja kobiety w różnych kulturach - Slide 6
Pozycja kobiety w różnych kulturach - Slide 7
Pozycja kobiety w różnych kulturach - Slide 8

Treść prezentacji

Slide 1

Pozycja kobiety W różnych kulturach

Slide 2

Stereotyp kobiety Stereotypy kobiet- skąd się wzięły ? Dlaczego funkcjonują w naszym środowisku ? Jak przełamać te stereotypy ? Zgodnie ze stereotypem, kobiety powinny się charakteryzować następującymi cechami: empatią, opiekuńczością, ciepłem, wrażliwością, wytrzymałością, cierpliwością, altruizmem, czułością, intuicją oraz zdolnością do wybaczania i budzenia zaufania, dobrocią i serdecznością. Są stereotypy kobiecej urody, kobiecych zawodów. Według niektórych stereotypowa kobieta powinna być inteligentna, dbająca o siebie, posiadać własną karierę zawodową, dbać o swoją opinię. Jednocześnie powinna być tzw. Kurą domową, dbać o dom, o dzieci i męża. Role stereotypowej kobiety są inne w różnych narodach i społeczeństwach. Francuzki kojarzą się nam modelkami na wybiegu, dbającymi o swój wygląd i figurę, potrafiącymi się dobrze ubrać. Są piękne i eleganckie. Indyjki to kobiety posłuszne mężczyznom, ich los jest ciężki. Jednak Indie należą do państw, które podjęły bardzo aktywną politykę w kierunku równouprawnienia kobiet. W Chinach zwracano uwagę na zwiększenie przewagi mężczyzny nad kobietą, której samodzielność w wielu aspektach życia ulegała w ten sposób znacznemu obniżeniu.

Slide 3

Starożytna Grecja Pozycja kobiety w starożytnej Grecji była faktycznie niska, jednakże sytuacja taka nie panowała od początku sięgnijmy do prastarej kultury minojskiej. Na podstawie wielu dostępnych źródeł i zabytków pochodzących z okresu kultury kreteńskiej można stwierdzić, iż kobiety posiadały wówczas dość dużą swobodę i odgrywały w swoim środowisku większa rolę, niż w latach późniejszych w państwach greckich. Świadczą o tym m.in. freski pałaców kreteńskich, na których występują sceny z życia codziennego, np. uwieczniona została grupa kobiet, które tańczą jako uczestniczki obrzędów sakralnych nie były więc one wyłączone z udziału w życiu religijnym społeczności. Również zabytki literackie, rzeźby i malowidła wazowe przedstawiają m.in. młode kobiety biorące czynny udział w zabawach sportowych (np. w zawodach polegających na przeskoczeniu byka). Ciekawostkę stanowi w tym miejscu fragment fresku z wizerunkiem tancerki, zwanej przez archeologów Paryżanką w efektownym ujęciu i stroju, przypominającym bardziej kreację z końca XIX wieku, niż z ubiór zgodny z kanonami epoki klasycznej. Jak widać, również w życiu towarzyskim przysługiwała kobietom duża swoboda.

Slide 4

Średniowiecze Duży rozwój miast w XII wieku przyczynił się do znacznego powiększenia roli kobiety w życiu gospodarczym średniowiecznej Europy. Choć przyczyną był rozwój urbanizacji zwiększyła się również rola kobiety na wsi. Duże znaczenie miało wynalezienie młyna i odpowiedniej uprzęży dla koni. Dzięki temu znikał widok kobiet samodzielnie orzących pole i młócących zboże. Kobiety miały teraz więcej czasu na lżejsze zajęcia i mogły rozwijać skuteczniejszą hodowlę i uprawę. Zaczęły zjeżdżać się do pobliskich miast na targi, gdzie mogły prowadzić własne, małe stragany. Handlowały na niewielką skalę jajami, drobiem, ziołami itp. Kobiety jednak nie zostały wyzwolone z męskiej lub pańskiej władzy, po prostu dostały możliwość rozwinięcia swoich potencjałów.

Slide 5

Islam Twierdzi się niekiedy, że Koran wywarł w pogańskim społeczeństwie arabskim i w niektórych krajach nadal wywiera pozytywny wpływ na pozycję kobiety w społeczeństwie. Zwolennicy tej tezy argumentują, że pozycja ta przed powstaniem islamu była w społeczeństwach arabskich znacznie gorsza (np. istniała nieograniczona poligamia, zabijano noworodki płci żeńskiej, czasem także kobiety starsze i wdowy, kobiety nie miały nawet minimalnych praw). Takiemu poglądowi przeczy jednak szereg informacji na temat przedislamskich społeczeństw arabskich, w tym zawartych w źródłach muzułmańskich. Na przykład pierwsza żona Mahometa, wdowa Chadidża była przed poślubieniem Mahometa niezależną kobietą interesów zatrudniającą mężczyzn. Od początku istniały również znaczne różnice między sytuacją kobiet w społeczeństwach chrześcijańskich i muzułmańskich, na niekorzyść tych ostatnich (np. poligamia i łatwy dla męża rozwód). Wśród muzułmanów nie następowały i do dziś przeważnie nie nastąpiły żadne naprawdę znaczące zmiany w sytuacji kobiet. Nadal w większości krajów islamskich w praktyce obowiązuje tradycyjne prawo szariatu, oparte m.in. na Koranie oraz przepisy zwyczajowe, które naruszają lub ograniczają prawa kobiet. W społeczeństwach muzułmańskich dominuje przekonanie, że dotychczasowa sytuacja prawna jest dobra i nie wymaga żadnych zmian, bo opiera się na prawie bożym.

Slide 6

Chiny Starożytna chińska tradycja nakazująca, by synowie opiekowali się swoimi rodzicami, gdy ci będą za starzy na pracę, jest wciąż popularna w wielu miejscach w Chinach, a szczególnie na terenach rolniczych. Wiele osób nie odstępuje od tej tradycji, dodatkowo uważając, że jedynie syn może nosić rodzinne nazwisko oraz, że im więcej synów, tym szczęśliwsza rodzina. Od późnych lat 70., gdy Chiny zaczęły wprowadzać politykę planowania rodziny, by zapobiec wzrostowi populacji, wielu rodziców musiało się bardzo starać, by wydać na świat męskiego potomka poprzez próby aż do skutku. Przeprowadzano nawet aborcje. W rezultacie, zaowocowało to krzywym obrazem podziału płci przy urodzeniach oraz nielegalnym handlem kobietami, ze względu na zmniejszającą się liczbę potencjalnych żon. Te nierówności nie mogą być już dłużej ignorowane i rząd Chiński wprowadził nowe inicjatywy, mające na celu poprawienie sytuacji córek i starszych rodziców na wsiach bez synów. Przed wojną, krępowano stopy, tzn. podwijano palce pod stopę i zawiązywano bandażem, nigdy go nie rozwijano, a dziewczynka rosła. Robiona tak, ponieważ uważano że kobieta nie potrzebuje stóp do chodzenia chodzi tylko po domu.

Slide 7

Notatka Stereotypy kobiecej urody, obyczajów i zawodów są uzależnione w głównej mierze od kultury, w której funkcjonują. W wielu kulturach, zwłaszcza blisko i dalekowschodnich, kobieta jest przedstawiana jako doświadczona i szanowana matka, a także jako uległa i wierna swojemu mężowi. Niestety, często kobiety również są okaleczane z różnych, mniej lub bardziej przyziemnych powodów. W kulturach znacznie bardziej wyzwolonych, np. zachodniej Europy czy Stanów Zjednoczonych, kobieta jest przedstawiana jako wyzwolona, zaradna życiowo i niezależna od męża. Obecnie rządy wielu krajów czynią starania w celu równouprawnienia kobiet i mężczyzn, zarówno pod względem obyczajowym, jak i politycznym.

Slide 8

Piotr Teodorczyk Adam Dupla

Dane:
  • Liczba slajdów: 8
  • Rozmiar: 2.03 MB
  • Ilość pobrań: 2543
  • Ilość wyświetleń: 18448
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie