Slide 2
Paląc papierosy zwiększasz ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgowego trzykrotnie!!! Paląc papierosy narażasz nie tylko siebie, ale również osoby z Twojego najbliższego otoczenia (tzw. biernych palaczy). U osób palących znacznie częściej niż u niepalących dochodzi do konieczności amputacji nóg (z powodu miażdżycy tętnic kończyn dolnych). Nie daj się nabrać na papierosy light lub ultra-light. Aż 75 palaczy uważa, że palenie takich papierosów jest mniej szkodliwe. Tymczasem badania naukowe wskazują, że w porównaniu z papierosami tradycyjnymi palenie takich papierosów nie zmniejsza ryzyka wystąpienia zawału mięśnia sercowego. Palenie papierosów jest w Polsce przyczyną co drugiego zgonu mężczyzn w wieku 3569 lat - jesteśmy niestety pod tym względem światowym liderem. Średnia długość życia osób niepalących w krajach rozwiniętych systematycznie rośnie. Szacuje się, że średnia różnica długości życia między osobami niepalącymi a palaczami wynosi 15 lat. Czy warto dla przyjemości zaciągania się dymem papierosowym poświęcić 15 lat życia ?
Slide 3
Palacze według płci procent palących region mężczyzna kobieta Afryka 29 4 Ameryka 35 22 Wschodnie Morze Śródziemne 35 4 Europa 46 26 Południowo-wschodnia Azja 44 4 Zachodni Pacyfik 60 8 (2000, szacunki WHO)
Slide 4
Każdy papieros skraca życie palacza o 7 minut. Palenie tytoniu jest szkodliwe w różnym stopniu w zależności od wieku, płci i rasy. Najbardziej szkodzi kobietom rasy białej poniżej 20 roku życia, najmniej - mężczyznom po pięćdziesiątce (bez względu na rasę).
Slide 5
Już w czasie wojny Adolf Hitler opowiadał że kiedy Rzesza Niemiecka zwycięży w Europie każe na paczkach papierosów umieszczać napisany czerwonymi literami komunikat: Palenie powoduje raka i może cię zabić. Miał to być wstęp do całkowitej delegalizacji tytoniu. Hitler znany był z tego iż palaczy nie znosił, a przed bunkrem w którym się ukrywał w 1945 roku wisiała tabliczka z napisem zakaz palenia. Co czwarta paląca osoba nie dożywa wieku emerytalnego .
Slide 6
31 MAJA - ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ PAPIEROSA 31 maja każdego roku obchodzony jest światowy dzień bez papierosa. Rocznie Polacy wydają na papierosy około 16 MILIARDÓW ZŁOTYCH (to 640 razy tyle, ile np. w 2004 roku zebrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy). Problem z palaczami polega na tym, że szkodzą nie tylko sobie, lecz także otoczeniu, a najlepszą metodą zaprzestania palenia jest dotarcie do przyczyn, które powodują, że papieros kojarzy się palaczom z chwilą... wytchnienia i uspokojenia - stresu, napięcia, pośpiechu, złej organizacji, wykonywania zbytecznych czynności i marnowania czasu na błahostki - ZMIANY SPOSOBU ŻYCIA...
Slide 7
Sposoby na rzucenie palenia 1. Spontanicznie. Próba odstawienia papierosów ma większe szanse powodzenia, jeżeli zdecydujemy się na nią nagle - bez długiego planowania Do takich wniosków doszli naukowcy z University College London, wyniki badań że blisko połowa przedstawili w British MedicalOkazało Journalsię, . wszystkich prób rozstania się z nałogiem była podjęta spontanicznie, bez wcześniejszego planowania. Co więcej, z badań wynikało, że w przypadku takich prób szanse powodzenia były ponad dwukrotnie większe niż w tradycyjnych metodach rzucania palenia.
Slide 8
2. Oczyść mieszkanie. Wyrzuć z domu wszystkie papierosy i popielniczki. Zadbaj o czyste i świeże otoczenie w domu i pracy. pierz swoje ubrania, firanki i zasłony, wyczyść siedzenia w samochodzie
Slide 9
3. Czym się zająć ? Polecam pestki ze słonecznika lub dyni, żeby zająć ręce lub coś do chrupania (marchewka). Bardzo dobrym sposobem są też gumy do żucia. Rozmawiając przez telefon przekładaj między palcami ołówek. Nie siedź w ciszy - włącz radio, telewizor, dużo rozmawiaj z innymi.
Slide 10
4. Ruch Wysiłek fizyczny zabije w Tobie ostatnie chęci do zapalenia papierosa. Zrezygnuj z windy, przejdź się pieszo na zakupy m szczególnie basen, dla chcących więcej może to być też siłownia czy a Skupisz swoją uwagę na czynnościach, które nie idą w parze z paleniem.
Slide 11
Gdy rzucisz palenie to: po 6 godzinach zwolni się tętno i zmniejszy ciśnienie krwi po 2 godzinach organizm pozbędzie się n po 12 - 24 godzinach organizm wydali toksyczny tlenek węgl po kilku dniach powróci smak i po 3 godzinach wzrosną rezerwy wentylacyjne płuc po 2 miesiącach naczynia krwionośne odzyskają e po 5 miesiącach ryzyko powstania choroby wieńcowej będzie takie samo jak dla osób niepalących, znacznie zmniejszy się także ryzyko zachorowania na raka.
Slide 12
www.rzuceniepalenia.pl
Slide 13
portalwiedzy.onet.pl,11127,1337925,czasopism... www.reporter.edu.plmediaimagefolderpalenie www.deaf.pl...displayimage.php?album21pos8 orion.if.uj.edu.plsdforumsearch.php?searc... www.wisarts.comdzisdzisiaj2004.html www.zdrowie.med.plpaleniepal01.html www.rzuceniepalenia.pl
Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!