Geografia

Oświęcim

7 lat temu

Zobacz slidy

Oświęcim - Slide 1
Oświęcim - Slide 2
Oświęcim - Slide 3
Oświęcim - Slide 4
Oświęcim - Slide 5
Oświęcim - Slide 6
Oświęcim - Slide 7
Oświęcim - Slide 8
Oświęcim - Slide 9
Oświęcim - Slide 10
Oświęcim - Slide 11
Oświęcim - Slide 12
Oświęcim - Slide 13
Oświęcim - Slide 14
Oświęcim - Slide 15
Oświęcim - Slide 16

Treść prezentacji

Slide 1

Oświęcim

Slide 2

Oświęcim - o miasto i gmina, siedziba powiatu oświęcimskiego w województwie małopolskim, w powiecie oświęcimskim. W mieście znajduje się również siedziba władz gminy wiejskiej Oświęcim. Miasto znajduje się przy ujściu Soły do Wisły. W roku 2004 liczba ludności Oświęcimia wynosiła 41 683 mieszkańców, co plasowało go na czwartym miejscu wśród miast województwa małopolskiego. Według danych z 30 czerwca 20042, miasto miało 41 382 mieszkańców. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa bielskiego. Oświęcim leży w centrum Kotliny Oświęcimskiej, pomiędzy Pogórzem Karpackim a Wyżyną Śląską. Z okolicznymi regionami - Małopolską, Górnym Śląskiem, Żywiecczyzną i Śląskiem Cieszyńskim - łączą dogodne połączenia kolejowe, drogowe i wodne.

Slide 3

Historia miasta Miasto ma ponad 800-letnią historię i należy do najstarszych piastowskich grodów kasztelańskich w Polsce. Gród należał kiedyś do osoby o imieniu Oświęcim. Według zachowanych dokumentów około 1179 r. gród oświęcimski został przekazany przez Kazimierza Sprawiedliwego na rzecz swojego bratanka Mieszka Plątonogiego, księcia opolskiego i raciborskiego. Od tego momentu losy miasta będą związane z dziejami Śląska i Małopolski, a w XIV w. nawet z historią Korony Czeskiej. Za rządów księcia opolskiego Władysława I (ok. 1272 r.) Oświęcim otrzymał lwóweckie prawa miejskie. W 1281 roku ziemia oświęcimska weszła w skład nowo powstałego księstwa cieszyńskiego, a w latach 1312-1317 powstało niezależne księstwo oświęcimskie, którego władcą był książę Władysław. W 1327 roku księstwo zostało uzależnione od Czech na ponad wiek. W 1445 r. nastąpił jego podział na księstwa: oświęcimskie, zatorskie i toszeckie. W 1457 książę Jan sprzedał księstwo oświęcimskie królowi polskiemu Kazimierzowi Jagiellończykowi, dzięki czemu Oświęcim znów wrócił do granic Polski. W okresie wojen szwedzkich Oświęcim został poważnie zniszczony, a wraz z I rozbiorem Polski w 1772 ziemia oświęcimska została wcielona do zaboru austriackiego, aż do 1918 roku. W latach 1929-1931 miasto było siedzibą powiatu, ale w 1932 r. powiat oświęcimski zlikwidowano.

Slide 4

W czasie II wojny światowej znajdował się tutaj największy niemiecki obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady Auschwitz-Birkenau. W skład kompleksu wchodził obóz macierzysty KL Auschwitz I w Oświęcimiu, KL Auschwitz IIBirkenau w Brzezince, KL Auschwitz III-Monowitz w Monowicach oraz system wielu podobozów. Obóz ten, wyzwolony 27 stycznia 1945, pozostaje symbolem tragicznej historii masowej zagłady ok. 1,1-1,5 mln niewinnych ludzi, różnej narodowości i wyznań (90 stanowili Żydzi). Obecnie na terenie byłego obozu znajduje się Państwowe Muzeum AuschwitzBirkenau w Oświęcimiu, powstałe w 1947 r., a w 1979 r. wpisane na Listę Dziedzictwa Światowego UNESCO. W 1952 r. powstał powiat oświęcimski, który po reformie administracyjnej w 1975 wszedł w skład województwa bielskiego. W 1979 utworzono urząd Prezydenta Miasta. W 1999 w wyniku nowego podziału administracyjnego ponownie miasto stało się siedzibą powiatu wchodzącego w skład województwa małopolskiego. Podczas pierwszej pielgrzymki do Polski (1979) miasto i obóz znalazło się na trasie pielgrzymki Papieża Jana Pawła II. W roku 2006 w dniu 28 maja Oświęcim odwiedził Papież Benedykt XVI.

Slide 5

Zabytki Zamek w Oświęcimiu wraz z wieżą

Slide 6

Kaplica św. Jacka w Oświęcimiu

Slide 7

Rynek w Oświęcimiu

Slide 8

Cmentarz żydowski w Oświęcimiu

Slide 9

Państwowe Muzeum AuschwitzBirkenau

Slide 10

Konzentrationslager Auschwitz-Birkenau, KL Auschwitz największy niemiecki zespół obozów koncentracyjnych i obozów zagłady na terenie Oświęcimia i pobliskich miejscowości istniejący w latach 1940-1945. Symbol całego systemu koncentracyjnego i machiny zagłady. Nazwa Auschwitz pochodzi od zgermanizowanej podczas drugiej wojny światowej nazwy miasta Oświęcim, identycznie nazwa Birkenau jest pochodną toponimu Brzezinka. Obóz początkowo był przeznaczony do przetrzymywania polskich inteligentów oraz Polaków czynnie walczących z okupantem. Jego założenie było związane z narastastającym polskim ruchem oporu, który był zwalczany przez nazistów bezwzględnym terrorem, co szybko doprowadziło do przepełnienia istniejących więzień. Następnie kierowano tu także radzieckich jeńców wojennych, Żydów, pospolitych niemieckich przestępców kryminalnych, tzw. elementy antyspołeczne oraz homoseksualistów. Liczba jednorazowo więzionych w Auschwitz I wahała się od kilkunastu do dwudziestukilku tysięcy osób.

Slide 11

Brama obozowa Auschwitz

Slide 12

Pusta puszka po gazie Cyklon B

Slide 13

Wartownia i brama główna Auschwitz II (Birkenau), widok z rampy wewnątrz obozu, zdjęcie współczesne

Slide 14

Selekcja na rampie zdjęcie wykonane przez esesmanów w 1944 r. na terenie obozu Auschwitz II (Birkenau)

Slide 15

Ściana straceń w Obozie Koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau

Slide 16

Częściowo odbudowane krematorium w byłym obozie Auschwitz

Dane:
  • Liczba slajdów: 16
  • Rozmiar: 5.63 MB
  • Ilość pobrań: 2589
  • Ilość wyświetleń: 19077
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie