Geografia

Opady atmosteryczne

6 lat temu

Zobacz slidy

Opady atmosteryczne - Slide 1
Opady atmosteryczne - Slide 2
Opady atmosteryczne - Slide 3
Opady atmosteryczne - Slide 4
Opady atmosteryczne - Slide 5
Opady atmosteryczne - Slide 6
Opady atmosteryczne - Slide 7
Opady atmosteryczne - Slide 8
Opady atmosteryczne - Slide 9
Opady atmosteryczne - Slide 10
Opady atmosteryczne - Slide 11
Opady atmosteryczne - Slide 12
Opady atmosteryczne - Slide 13

Treść prezentacji

Slide 1

Woda w atmosferze. Opady atmosferyczne

Slide 2

Parowanie i wilgotność powietrza. Czynniki decydujące o intensywności parowania.

Slide 3

Parowanie jest to proces zmiany stanu skupienia, przechodzenia z fazy ciekłej danej substancji w fazę gazową zachodzący z reguły na powierzchni cieczy. Proces parowania z bezpośrednim przejściem pomiędzy fazą stała a parą nazywamy sublimacją. Intensywność procesu parowania zależy od: rodzaju powierzchni (powierzchnie niepokryte roślinnością, niezabudowane, żwirowe i piaszczyste mają małą zdolność parowania; powierzchnie betonowe, asfaltowe dużą) temperatura powietrza (im wyższa temperatura, tym parowanie jest większe) wilgotność powietrza (szybsze parowanie występuje w powietrzu suchym) prędkość wiatru (parowanie rośnie wraz ze wzrostem prędkości)

Slide 4

Wilgotność powietrza jest to zawartość pary wodnej w powietrzu. Maksymalna wilgotność, czyli maksymalna ilość pary wodnej w określonej ilości powietrza silnie zależy od temperatury powietrza. Im wyższa temperatura powietrza, tym więcej pary wodnej może się w nim znajdować. Przekroczenie maksymalnej wilgotności (np. w wyniku obniżenia temperatury powietrza) powoduje skraplanie się pary wodnej. Dlatego właśnie powstaje wieczorna (nocna) rosa. Wilgotność charakteryzuje się na różne sposoby. Najpopularniejsze to: wilgotność bezwzględna - masa pary wodnej wyrażona w gramach zawarta w 1 m powietrza, wilgotność właściwa - masa pary wodnej wyrażona w gramach zawarta w 1 kg powietrza (powietrza ważonego razem z parą wodną), wilgotność względna stopień nasycenia powietrza parą wodną. Powietrze nasycone parą wodną ma wilgotność względną równą 100.

Slide 5

Maksymalna zawartość wody (gm) w powietrzu w zależności od jego temperatury

Slide 6

Kondensacja pary wodnej Obniżanie temperatury przy stałym ciśnieniu atmosferycznym prowadzi do osiągnięcia stanu pary nasyconej. Temperatura w której następuje nasycenie parą powietrza i jej kondensacja (skraplanie), określa się mianem temperatury punktu rosy. Do skraplania pary wodnej niezbędne jest także występowanie w powietrzu atmosferycznym jąder kondesacji. Są to mikroskopijnych rozmiarów cząsteczki stałe, mające włsności higroskopijne. Produktami kondensacji pary wodnej są osady, mgły i chmury.

Slide 7

Osady atmosferyczne

Slide 8

Rosa osad w postaci kropel wody powstających na powierzchni skał, roślin i innych przedmiotów w wyniku skraplania się pary wodnej zawartej w powietrzu. Powstaje podczas ochłodzenia się powietrza poniżej punktu rosy, najczęściej wieczorem. Rosa na liściach trawy Szron osad, którego mechanizm powstawania jest podobny do powstawania rosy, różni się tylko warunkami termicznymi występuje przy ujemnej temperaturze powietrza. Tworzą go drobne lodowe kryształki w postaci igieł. Szron na siatce ogrodzenia

Slide 9

Gołoledź osad w postaci gładkiej, równej, przezroczystej warstwy lodu, pokrywającej podłoże. Powstaje wtedy, gdy deszcz (lub mgła) opada na podłoże o temperaturze mniejszej od zera. Spadające kropelki rozpływają się i zamarzają. Gołoledź osadzona na trawie Szadź na drzewie. Zdjęcie zrobiono od strony osiadania szadzi. Szadź osad w postaci pośredniej między szronem a zamrozem lub gołoledzią, najczęściej przybiera postać lodowych szczotek, kryształków lodu zlepionych zamarzającymi kroplami mgły. Powstaje, gdy wilgotne powietrze zawierające drobne kropelki przechłodzonej wody (mgła) napływa na obszar o często jeszcze niższej temperaturze.

Slide 10

Mgła Mgła krople wody (lub kryształy lodu) zawieszone w powietrzu, których dolna podstawa styka się z powierzchnią ziemi. Mgła powoduje ograniczenie widoczności. Potocznie o mgle mówimy, gdy widoczność przy gruncie jest znacznie ograniczona, w przeciwnym razie mamy do czynienia z zamgleniem. Mgły różnią się od chmur tym, że ich dolna podstawa styka się z powierzchnią ziemi, podczas gdy podstawa chmur jest ponad powierzchnią ziemi.

Slide 11

Rozkład opadów na kuli ziemskiej Typy opadów Opad orograficzny opad związany z ruchem pionowym powietrza wymuszanym przez przepływ nad górami. Napływające masy powietrza wznoszą się, ochładzają i tracą część pary wodnej poprzez skraplanie. Opad frontowy opad atmosferyczny tworzący się w strefie frontu atmosferycznego, gdzie stykają się ze sobą masy powietrza o różnych temperaturach. W zależności od rodzaju frontu (ciepły, chłodny, zokludowany), występujące opady mają różny charakter. Opad konwekcyjny - opad atmosferyczny powodowany wznoszeniem nagrzanego od podłoża wilgotnego powietrza i tworzeniem się ośrodka niskiego ciśnienia przy powierzchni Ziemi.

Slide 12

Roczna suma opadów na kuli ziemskiej Na rozkład rocznych sum opadów na Ziemi mają wpływ: cyrkulacja atmosferyczna ukształtowanie terenu prądy morskie oddalenie od mórz i inne

Slide 13

OPADY ATMOSFERYCZNE na Świecie Rozkład średnich rocznych sum opadów przedstawiony jest na mapie. Zauważyć można, że największe opady występują w sąsiedztwie Równika oraz w Azji Południowo-Wschodniej. Okolice Równika w Ameryce Południowej, w Afryce i na Archipelagu Malajskim praktycznie przez cały rok nawiedzają codzienne deszcze zenitalne. Z kolei w Azji Południowo-Wschodniej decydujący wpływ na wielkość opadów ma cyrkulacja monsunowa.

Dane:
  • Liczba slajdów: 13
  • Rozmiar: 3.21 MB
  • Ilość pobrań: 2163
  • Ilość wyświetleń: 16209
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie