Historia

Narodowe Święto Niepodległości

6 lat temu

Zobacz slidy

Narodowe Święto Niepodległości - Slide 1
Narodowe Święto Niepodległości - Slide 2
Narodowe Święto Niepodległości - Slide 3
Narodowe Święto Niepodległości - Slide 4
Narodowe Święto Niepodległości - Slide 5
Narodowe Święto Niepodległości - Slide 6
Narodowe Święto Niepodległości - Slide 7

Treść prezentacji

Slide 2

Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze polskie święto narodowe, obchodzone co roku 11 listopada, na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

Slide 3

W 1772 roku Rosja, Prusy i Austria, wykorzystując trudną sytuację Rzeczypospolitej, dokonali I rozbioru Polski. Konfederaci przegrali nierówną walkę z Rosją, a kilka tysięcy powstańców pognano na Sybir ogromną krainę w Rosji o bardzo surowym klimacie.

Slide 4

Polska armia była trzykrotnie mniejsza i po trzech miesiącach walki została pokonana przez Rosjan. Przegrana Polaków przesądziła o II rozbiorze Rzeczypospolitej, którego w 1793 roku dokonały Rosja i Prusy. Jednym z bohaterów tej wojny był książę Józef Poniatowski. Odniósł zwycięstwo nad wojskami rosyjskimi pod Zieleńcami 16 czerwca 1792 roku.

Slide 5

Po drugim rozbiorze na ratunek ojczyźnie pośpieszył Tadeusz Kościuszko. W 1794 roku stanął on na czele powstania, którego celem była wojna z Rosją i obrona niepodległości, i ogłosił się jego naczelnikiem. W celu wzmocnienia polskiej armii Kościuszko wykorzystał chłopów uzbrojonych w kosy kosynierów. W pierwszej bitwie stoczonej pod Racławicami, Polacy odnieśli zwycięstwo. Bitwa przyczyniła się do dalszych sukcesów Polaków.

Slide 6

Armia polska, zmagająca się z liczniejszym i lepiej uzbrojonym przeciwnikiem, po kolejnych przegranych bitwach: pod Szczekocinami i Maciejowicami, musiała się w końcu poddać. Powstanie Kościuszkowskie zakończyło się klęską. To przesądziło o całkowitym upadku Rzeczypospolitej i III rozbiorze. Wzięły w nim udział: Rosja, Prusy i Austria. W roku 1795 na mapach Europy nie było już Rzeczypospolitej, potężnego niegdyś państwa.

Slide 7

Kliknij, aby obejrzeć krótki Film niepodległościowy Kliknij, aby obejrzeć zwiastun filmu Ostatnie dni II Wojny Światowej

Dane:
  • Liczba slajdów: 7
  • Rozmiar: 1.61 MB
  • Ilość pobrań: 34
  • Ilość wyświetleń: 4702
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie