Historia

Napoleon a sprawa polska

6 lat temu

Zobacz slidy

Napoleon a sprawa polska - Slide 1
Napoleon a sprawa polska - Slide 2
Napoleon a sprawa polska - Slide 3
Napoleon a sprawa polska - Slide 4
Napoleon a sprawa polska - Slide 5
Napoleon a sprawa polska - Slide 6
Napoleon a sprawa polska - Slide 7
Napoleon a sprawa polska - Slide 8
Napoleon a sprawa polska - Slide 9
Napoleon a sprawa polska - Slide 10
Napoleon a sprawa polska - Slide 11
Napoleon a sprawa polska - Slide 12
Napoleon a sprawa polska - Slide 13
Napoleon a sprawa polska - Slide 14
Napoleon a sprawa polska - Slide 15
Napoleon a sprawa polska - Slide 16
Napoleon a sprawa polska - Slide 17
Napoleon a sprawa polska - Slide 18
Napoleon a sprawa polska - Slide 19
Napoleon a sprawa polska - Slide 20
Napoleon a sprawa polska - Slide 21
Napoleon a sprawa polska - Slide 22
Napoleon a sprawa polska - Slide 23

Treść prezentacji

Slide 1

Napoleon a sprawa polska.

Slide 2

Utworzenie Legionów Polskich Dzięki wpływom Napoleona, za pośrednictwem Agencji (polska organizacja emigracyjna założona w Paryżu po upadku powstania kościuszkowskiego w 1794 r.) Jan Henryk Dąbrowski podpisał 9 stycznia 1797 roku umowę z nowym rządem Republiki Lombardzkiej. Maksymalna liczba Legionów osiągnęła 8 tys. żołnierzy.

Slide 3

Żołnierz Legionów Polskich we Włoszech

Slide 4

Sztandar 1 Legii Legionów Polskich we Włoszech

Slide 5

Jan Henryk Dąbrowski (2 VIII 1755 6 VI 1818)

Slide 6

Mazurek Dąbrowskiego W 1797 r. jeden z pisarzy i działaczy politycznych Józef Wybicki napisał tekst Pieśni legionów polskich we Włoszech nazywanej również Mazurkiem Dąbrowskiego. Utwór ten szybko stał się polską piesnia patriotyczną a w 1927 r. został ogłoszony hymnem polskim.

Slide 7

Józef Wybicki (29 IX 1747 10 III 1822)

Slide 8

Losy legionistów Obok Legionów polskich we Włoszech powstawały inne polskie jednostki np. Legia Naddunajska. Jednak po 1801 ( traktat pokojowy francusko austriacki) stało się jasne, że Polska nie zostanie odbudowana, dlatego w 1802 Napoleon postanowił, że część Legionów zostanie wysłana na wyspę Santo Domingo (Haiti) by tłumić powstania niewolników. Z Haiti wróciła zaledwie garstka żołnierzy. Pozostała część Legionów została wcielona do armii francuskiej.

Slide 9

Utworzenie Księstwa Warszawskiego Napoleon zainteresował się sprawą polską dopiero w 1806 r., kiedy jego oddziały w toku walk z Prusami dotarły do Wielkopolski. Polacy bardzo entuzjastycznie witali wojska napoleońskie, a szczególnie Legię Północną dowodzoną przez gen. Józefa Zajączka. Napoleon jednak podchodził do sprawy ostrożnie i nigdy Polakom nie obiecywał odbudowy państwa polskiego.

Slide 10

Niemniej Napoleon pozostawał pod dużym wrażeniem działań Tadeusza Kościuszki, J. H. Dąbrowskiego i księcia Józefa Poniatowskiego. Nie wszyscy jednak pozostawali oczarowani Napoleonem. Do sceptyków należał książę Adam Czartoryski, który uważał, że Polskę można odbudować tylko przy pomocy cara Aleksandra I. Jednak w 1807 r. na mocy postanowień pokoju z Tylży, z ziem II i III zaboru pruskiego utworzone zostało Księstwo Warszawskie.

Slide 12

Ustrój polityczny Księstwa Warszawskiego Księstwo Warszawskie było tworem państwowym uzależnionym od Francji. O systemie politycznym zdecydował sam Napoleon nadając mu konstytucję (1807) oraz francuskie Kodeks cywilny. Tworząc to państewko Napoleon nie użył nazwy Polska by nie drażnić Prus, Austrii i Rosji jako trzech zaborców naszego kraju.

Slide 13

Konstytucja Księstwa Warszawskiego w dużym stopniu opierała się na konstytucji Napoleona (konstytucja VIII roku) i gwarantował podstawowe wolności obywatelskie. Księstwo Warszawskie połączone było unią personalną z Saksonią, a na tron dziedziczny powrócić miała saska dynastia Wettinów w osobie Fryderyka Augusta. Tak naprawdę realna władzę w państwie sprawował francuski rezydent, który reprezentował wolę Napoleona.

Slide 14

Napoleon nadaje konstytucję Księstwu Warszawskiemu 22 VII 1807 r.

Slide 15

Konstytucja Księstwa Warszawskiego Nadana przez Napoleona 22 VII 1807 roku w Dreźnie.

Slide 16

Godło i flaga Księstwa Warszawskiego

Slide 17

Podział administracyjny Księstwa Warszawskiego

Slide 18

Fryderyk August III Wettin król Saksonii i Księstwa Warszawskiego

Slide 19

Król Saksonii jako książę warszawski sprawował pełnię władzy wykonawczej oraz posiadał inicjatywę prawodawczą. Dwuizbowy Sejm posiadał bardzo ograniczone kompetencje. Książę mianował tylko przed nim odpowiedzialnych członków Rady Ministrów oraz Rady Stanu. Ministrem Wojny był książę Józef Poniatowski, bratanek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wbrew powszechnej opinii podział kraju na 6 departamentów oraz 60 powiatów był usankcjonowaniem podziału z czasów administracji pruskiej, a nie francuskiej. Na wzór francuski zorganizowano władze administracyjne departamentów i powiatów .

Slide 20

Ks. Józef Poniatowski dyrektor departamentu wojny i naczelny wódz wojsk Księstwa Warszawskiego

Slide 21

Kwestia chłopska Palącym problemem Księstwa Warszawskiego była kwestia chłopska. Zgodnie z nową konstytucją chłopi przestali być przywiązani do ziemi i uzyskiwali wolność osobistą. Sytuacja ta spowodowała załamanie gospodarki, gdyż w folwarkach i majątkach szlacheckich zbrakowało rąk do pracy. Dlatego w 1807 roku król fryderyk August ogłosił tzw. Dekret grudniowy, w którym przyznał ziemianom pełne prawo własności chłopskich gospodarstw oraz prawo usuwania chłopów z ziemi (chłopom zdjęto kajdany razem z butami).

Slide 22

Udział Polaków w wojnach napoleońskich - 1808 r polscy szwoleżerowie w bitwie w wąwozie Somosierra (kampania hiszpańska) otwarcie drogi na Madryt; - 1809 r bitwa pod Raszynem gdy Księstwo Warszawskie zostało zagrożone przez Austrię bitwa była nierozstrzygnięta, bo dowodzący armia książę Józef Poniatowski zarządził odwrót, ale w wyniku pokoju w Schonbrünn Księstwo powiększyło się o ziemie III zaboru austriackiego.

Slide 23

Upadek Księstwa Warszawskiego Utworzenie Księstwa Warszawskiego było realizacja marzeń Polaków o odbudowie państwa polskiego a jego powstanie wzbudziło entuzjazm. Jednak byli tacy, którzy liczyli, że Napoleon odbuduje Polskę w granicach sprzed rozbiorów. Szczyt nadziei ujawnił się w 1812 r. kiedy zaostrzył się konflikt francusko rosyjski. Do kampanii rosyjskiej Napoleona dołączyło ok. 100 tys. Żołnierzy Księstwa. Nadzieje jednak upadły wraz z klęską Napoleona, a już w 1813 r. cały obszar Księstwa Warszawskiego znalazł się pod okupacją Rosji. Wojska polskie wróciły z Napoleonem na tereny Prus, gdzie walczyły w bitwie pod Lipskiem dowodzone przez ks. Poniatowskiego (tam zginął). Po upadku Napoleona w 1815 roku decyzja o losie Księstwa zależeć miała od monarchów biorących udział w Kongresie Wiedeńskim.

Dane:
  • Liczba slajdów: 23
  • Rozmiar: 3.65 MB
  • Ilość pobrań: 110
  • Ilość wyświetleń: 5698
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie