Fizyka

Księżyc

6 lat temu

Zobacz slidy

Księżyc - Slide 1
Księżyc - Slide 2
Księżyc - Slide 3
Księżyc - Slide 4
Księżyc - Slide 5
Księżyc - Slide 6
Księżyc - Slide 7
Księżyc - Slide 8
Księżyc - Slide 9
Księżyc - Slide 10

Treść prezentacji

Slide 1

Księżyc Kacper Sitarz Klasa IIg. S.G. im S.F Klonowica

Slide 2

Księżyc - Najbliższe nam ciało niebieskie, znane ludziom od wieków, fascynujące, tajemnicze, uważane przez dawne cywilizacje za boga. Jedyny naturalny satelita Ziemi. Jest piątym co do wielkości księżycem w Układzie Słonecznym. Przeciętna odległość od środka Ziemi do środka Księżyca to 384 403 km, co stanowi mniej więcej trzydziestokrotność średnicy ziemskiej.

Slide 3

Skąd wziął się Księżyc? Pochodzenie Księżyca jest jak na razie niewyjaśnione. Istnieje wiele teorii wyjaśniających powstanie Srebrnego Globu, ale tylko trzy przetrwały próbę czasu. Teoria I W czasie pierwszych chwil istnienia Ziemi, uderzyło w nią ogromne ciało kosmiczne i wychlupnęło z niej materię. Materia ta utworzyła wokół Ziemi pierścień. Po pewnym czasie, okruchy materii zaczęły się scalać w jedną całość, aż w końcu utworzyły Księżyc. Teoria II Na początku istnienia Ziemi, w jej pobliżu znalazło się ogromne ciało niebieskie z innej części Układu Słonecznego. Ziemskie pole grawitacyjne przechwyciło je, i tak krąży ono wokół Ziemi jako jej satelita po dzisiejsze czasy. Teoria III Teoria III mówi nam, że zarówno Księżyc jak i Ziemia, powstały w tym samym czasie, kondensując się z wielkiej mgławicy, która niegdyś otaczała Słońce, i z której powstała cała reszta planet i księżyców Układu Słonecznego.

Slide 4

Informacje ogólne Średnica Księżyca wynosi 3474 km, nieco więcej niż 14 średnicy Ziemi. Oznacza to, że objętość Księżyca wynosi około 150 objętości kuli ziemskiej. Przyspieszenie grawitacyjne na jego powierzchni jest blisko 6 razy słabsze, niż na Ziemi. Księżyc wykonuje pełny obieg wokół Ziemi w ciągu 27,3 dnia (tzw. miesiąc syderyczny), a okresowe zmiany w geometrii układu Ziemia-Księżyc-Słońce powodują występowanie powtarzających się w cyklu 29,5-dniowym (tzw. miesiąc synodyczny) faz Księżyca.

Slide 5

Podróże Księżyc to jedyne ciało niebieskie, do którego podróżowali i na którym wylądowali ludzie. Pierwszym sztucznym obiektem w historii, który przeleciał blisko Księżyca, była wystrzelona przez Związek Radziecki Łuna 1. Łuna 2 jako pierwszy statek osiągnęła powierzchnię naszego satelity, zaś Łuna 3 jeszcze w tym samym roku co poprzedniczki 1959 wykonała pierwsze zdjęcia niewidocznej z Ziemi strony Księżyca. Pierwszym statkiem, który przeprowadził udane miękkie lądowanie była Łuna 9, zaś pierwszym bezzałogowym pojazdem umieszczonym na orbicie Księżyca Łuna 10 (oba w 1966). Amerykański program Apollo obejmował wyłącznie misje załogowe, zakończone 6 lądowaniami w latach 1969-1972. Eksploracja Księżyca przez ludzi zatrzymała się wraz z zakończeniem lotów Apollo, jednak w 2007 roku kilka państw ogłosiło plany ponownego wysłania tam misji.

Slide 6

Morza i wyżyny Ciemne i względnie nieurozmaicone obszary, które widać gołym okiem na oświetlonej części Księżyca, nazywane są morzami księżycowymi. Są to obszary zestalonej magmy. Bazalt, powstały z zastygniętej lawy, wypełnił kratery meteorytowe utworzone przez spadające odłamki skalne. Morza znajdują się niemal wyłącznie na widocznej stronie Księżyca, gdzie zajmują 31 powierzchni, na stronie niewidocznej prawie nie występują (jedynie 2 powierzchni). Jaśniejsze obszary Księżyca nazywane są wyżynami lub górami, ponieważ położone są wyżej niż morza. Kilka największych obszarów górskich na widocznej półkuli znajduje się na obrzeżach ogromnych kraterów meteorytowych, z których wiele zostało wypełnionych bazaltem; uważa się je za pozostałości pierścieni uformowanych przez fale uderzeniowe. Głównym czynnikiem odróżniającym góry ziemskie od księżycowych jest fakt, że te ostatnie nie powstały w wyniku procesów tektonicznych, a jako efekt zderzeń kosmicznych.

Slide 7

Dwie strony Księżyca Księżyc znajduje się w synchronicznej rotacji, co oznacza, że przez cały czas z Ziemi widoczna jest tylko jedna jego strona. We wczesnej historii naszego satelity tempo jego rotacji spadło i zostało zatrzymane na obecnym poziomie wskutek procesów związanych z zjawiskami pływowymi. Mimo to wciąż obserwuje się niewielkie odchylenia Księżyca, zwane libracjami, które pozwalają na obserwowanie z Ziemi około 59 jego powierzchni. Strona niewidoczna została po raz pierwszy sfotografowana w 1959 roku przez radziecką sondę Łuna 3. Główną cechą wyróżniającą tę stronę jest niemal całkowity brak mórz księżycowych. Widoczna strona Niewidoczna

Slide 8

Budowa Księżyc składa się z czterech warstw: Pierwsza to skorupa górna tzw. sial (zewnętrzna część skorupy ziemskiej). Druga to skorupa dolna tzw. sima (głębsza część skorupy ziemskiej). Następną warstwą jest płaszcz, złożony z piroksenów (krzemianów: sodu, wapnia, glinu, magnezu, żelaza i tytanu). Czwartą warstwą jest już jądro, zbudowane z hortenolitu - jest to minerał złożony w 10 z krzemianu magnezu i z 90 fejalitu [ krzemian żelazawy. Gęstość zewnętrznych warstw skorupy Księżyca, to 0.6gcm3 rośnie wraz z głębokością i na głębokości kilku centymetrów, wynosi już 1 gcm3. Średnia gęstość Księżyca wynosi 3.33 gcm3, dla porównania gęstość Ziemi to 5.25 gcm3.

Slide 9

Zaćmienia Zaćmienia występują, gdy Słońce, Ziemia i Księżyc znajdują się w jednej linii. Zaćmienia Słońca występują podczas nowiu, kiedy Księżyc znajduje się pomiędzy Ziemią a Słońcem. Z kolei zaćmienia Księżyca zdarzają się podczas pełni gdy to Ziemia jest pomiędzy Księżycem a Słońcem. Jako że inklinacja Księżyca (nachylenie do płaszczyzny ekliptyki) wynosi około 5, zaćmienia nie zdarzają się podczas każdego obiegu Księżyca. Warunkiem wystąpienia zaćmienia jest przejście w momencie trwania nowiu lub pełni przez tzw. węzeł księżycowy, czyli punkt, w którym orbita Księżyca przecina się z płaszczyzną ekliptyki.

Slide 10

Dziękuję za uwagę! Kacper Sitarz Klasa IIg.

Dane:
  • Liczba slajdów: 10
  • Rozmiar: 9.95 MB
  • Ilość pobrań: 67
  • Ilość wyświetleń: 5301
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie