Religia

Jan Paweł II od A do Z

6 lat temu

Zobacz slidy

Jan Paweł II od A do Z - Slide 1
Jan Paweł II od A do Z - Slide 2
Jan Paweł II od A do Z - Slide 3
Jan Paweł II od A do Z - Slide 4
Jan Paweł II od A do Z - Slide 5
Jan Paweł II od A do Z - Slide 6
Jan Paweł II od A do Z - Slide 7
Jan Paweł II od A do Z - Slide 8
Jan Paweł II od A do Z - Slide 9
Jan Paweł II od A do Z - Slide 10
Jan Paweł II od A do Z - Slide 11
Jan Paweł II od A do Z - Slide 12
Jan Paweł II od A do Z - Slide 13
Jan Paweł II od A do Z - Slide 14
Jan Paweł II od A do Z - Slide 15
Jan Paweł II od A do Z - Slide 16
Jan Paweł II od A do Z - Slide 17
Jan Paweł II od A do Z - Slide 18
Jan Paweł II od A do Z - Slide 19
Jan Paweł II od A do Z - Slide 20
Jan Paweł II od A do Z - Slide 21
Jan Paweł II od A do Z - Slide 22
Jan Paweł II od A do Z - Slide 23
Jan Paweł II od A do Z - Slide 24
Jan Paweł II od A do Z - Slide 25
Jan Paweł II od A do Z - Slide 26
Jan Paweł II od A do Z - Slide 27
Jan Paweł II od A do Z - Slide 28
Jan Paweł II od A do Z - Slide 29
Jan Paweł II od A do Z - Slide 30
Jan Paweł II od A do Z - Slide 31
Jan Paweł II od A do Z - Slide 32
Jan Paweł II od A do Z - Slide 33
Jan Paweł II od A do Z - Slide 34
Jan Paweł II od A do Z - Slide 35
Jan Paweł II od A do Z - Slide 36
Jan Paweł II od A do Z - Slide 37
Jan Paweł II od A do Z - Slide 38
Jan Paweł II od A do Z - Slide 39
Jan Paweł II od A do Z - Slide 40
Jan Paweł II od A do Z - Slide 41
Jan Paweł II od A do Z - Slide 42
Jan Paweł II od A do Z - Slide 43
Jan Paweł II od A do Z - Slide 44
Jan Paweł II od A do Z - Slide 45
Jan Paweł II od A do Z - Slide 46
Jan Paweł II od A do Z - Slide 47
Jan Paweł II od A do Z - Slide 48
Jan Paweł II od A do Z - Slide 49
Jan Paweł II od A do Z - Slide 50
Jan Paweł II od A do Z - Slide 51

Treść prezentacji

Slide 1

D O I I Ł E W A P JAN A DO Z SŁOWNIK

Slide 2

E D C B A FG

Slide 3

ABBÀ PATER ALBUM MUZYCZNY, NA KTÓRYM ZNALAZŁY SIĘ FRAGMENTY RECYTOWANE I ŚPIEWANE PRZEZ JANA PAWŁA II W MUZYCZNYM OPRACOWANIU LEONARDA DE AMICIS ORAZ STEFANO MAINETTIEGO. TYTUŁ NAWIĄZUJE DO SŁÓW CHRYSTUSA MODLĄCEGO SIĘ W OGRÓJCU Z EWANGELII ŚW. MARKA. TEN PROJEKT MUZYCZNY POWSTAŁ DLA UCZCZENIA OFICJALNYCH OBCHODÓW 2000-LECIA CHRZEŚCIJAŃSTWA ORAZ JUBILEUSZU DWUDZIESTOLECIAPONTYFIKATU JANA PAWŁA II. JEST ON PIERWSZYM W HISTORII WYDAWNICTWEM MUZYCZNYM Z UDZIAŁEM PAPIEŻA.

Slide 4

F E D C AB GH

Slide 5

BARKA ULUBIONA PIEŚŃ JANA PAWŁA II JAK SAM WIELKOROTNIE WSPOMINAŁ. BYŁA ONA TĄ POŻEGNALNĄ Z OJCZYZNĄ, TĄ KTÓRA ZAPROWADZIŁA GO NA STOLICĘ PIOTROWĄ. USŁYSZAŁ JĄ BOWIEM TUŻ PRZED WYLOTEM NA KONKLAWE, KTÓRE MIAŁO WYBRAĆ NOWEGO PAPIEŻA.

Slide 6

F E D C B I H G

Slide 7

CZŁOWIEK, KTÓRY ZOSTAŁ PAPIEŻEM FILM FABULARNY W REŻYSERII GIACOMO BATTIATO Z 2005 ROKU PRODUKCJI POLSKO-WŁOSKOFRANCUSKO-NIEMIECKO-KANADYJSKIEJ. OPOWIADA HISTORIĘ KAROLA WOJTYŁY OD CZASÓW MŁODOŚCI DO MOMENTU WYBRANIA GO NA PAPIEŻA. SCENARIUSZ NA PODSTAWIE KSIĄŻKI HISTORIA KAROLA  AUTORSTWA GIAN FRANCA SVIDERCOSCHIEGO NAPISAŁ GIACOMO BATTIATO. W ROLĘ TYTUŁOWĄ WCIELIŁ SIĘ PIOTR ADAMCZYK.

Slide 8

G F E D C J I H

Slide 9

DZIECIŃSTWO KAROL WOJTYŁA URODZIŁ SIĘ W WADOWICACH 18 MAJA 1920 ROKU, JAKO DRUGI SYN KAROLA WOJTYŁY I EMILII Z KACZOROWSKICH. ZOSTAŁ OCHRZCZONY W KOŚCIELE PARAFIALNYM 20 CZERWCA 1920 ROKU PRZEZ KSIĘDZA FRANCISZKA ŻAKA, KAPELANA WOJSKOWEGO. W DZIECIŃSTWIE KAROLA NAZYWANO NAJCZĘŚCIEJ ZDROBNIENIEM IMIENIA LOLEK. REGULARNIE GRAŁ W PIŁKĘ NOŻNĄ ORAZ JEŹDZIŁ NA NARTACH. BARDZO WAŻNYM ELEMENTEM ŻYCIA KAROLA BYŁY WYCIECZKI KRAJOZNAWCZE, A TAKŻE SPACERY PO OKOLICY WADOWIC. W WIĘKSZOŚCI WYCIECZEK TOWARZYSZYŁ MU OJCIEC.

Slide 10

I H G F DE JK

Slide 11

EKUMENIZM WIELE CZASU POŚWIĘCIŁ BUDOWIE JEDNOŚCI POMIĘDZY KOŚCIOŁAMI CHRZEŚCIJAŃSKIMI . SAM PODKREŚLAŁ TAKŻE WAŻNOŚĆ EKUMENIZMU ( RUCH W OBRĘBIE CHRZEŚCIJAŃSTWA DĄŻĄCY DO PRZYWRÓCENIA PIERWOTNEJ JEDNOŚCI POMIĘDZY ROZLICZNYMI WYZNANIAMI CHRZEŚCIJAŃSKIMI W RAMACH JEDNEGO, ŚWIĘTEGO, POWSZECHNEGO I APOSTOLSKIEGO KOŚCIOŁ )

Slide 12

I H G EF JKL

Slide 13

FATIMA, WIZYTA APOSTOLSKA PAPIEŻ PRZYBYWA TU DOKŁADNIE W PIERWSZĄ ROCZNICĘ ZAMACHU. JAK MÓWI W HOMILII, DATA 13 MAJA ZBIEGA SIĘ W TAJEMNICZY SPOSÓB Z DATĄ PIERWSZEGO OBJAWIENIA W FATIMIE Z 1917 ROKU. PAPIEŻ DZIĘKUJE MARYI ZA URATOWANIE ŻYCIA. PODOBNIE JAK CZYNI TO PODCZAS WIECZORNEGO CZUWANIA PRZED BAZYLIKA MATKI BOŻEJ FATIMSKIEJ. WYZNAJE, ŻE GDY PO ZAMACHU ODZYSKAŁ ŚWIADOMOŚĆ, JEGO MYŚLI NATYCHMIAST POBIEGŁY KU SANKTUARIUM W FATIMIE, A ŻEBY PODZIĘKOWAĆ MATCE BOGA ZA OCALENIE.

Slide 14

K J I H FG LŁ

Slide 15

GÓRY PAPIEŻ SAM O SOBIE MÓWIŁ, ŻE JEST CZŁOWIEKIEM GÓR, W GÓRACH SIĘ URODZIŁ I SPĘDZIŁ PRAWIE CAŁE ŻYCIE. TATRY, PODKARPACIE, BESKIDY, BIESZCZADY TO MIEJSCA, W KTÓRYCH WUJEK BYWAŁ NAJCZĘŚCIEJ. MÓWIŁ: W GÓRACH ZNAJDUJEMY NIE TYLKO WSPANIAŁE WIDOKI, KTÓRE MOŻNA PODZIWIAĆ, ALE NIEJAKO SZKOŁĘ ŻYCIA. UCZYMY SIĘ TUTAJ ZNOSIĆ TRUDY W DĄŻENIU DO CELU, POMAGAĆ SOBIE WZAJEMNIE W TRUDNYCH CHWILACH, RAZEM CIESZYĆ SIĘ CISZĄ, UZNAWAĆ WŁASNĄ MAŁOŚĆ W OBLICZU MAJESTATU I DOSTOJEŃSTWA GÓR.

Slide 16

L K J I GH ŁM

Slide 17

HOMILIE WEDŁUG JANA PAWŁA II KATOLICKA NAUKA SPOŁECZNA STANOWI JEDNO Z EWANGELIZACYJNYCH NARZĘDZI KOŚCIOŁA. PAPIEŻ, ZACHĘCAJĄC ŚWIAT DO PRZYJĘCIA KATOLICKIEJ NAUKI SPOŁECZNEJ, CZYNI TO JAKBY W ODPOWIEDZI NA PODSTAWOWE WYZWANIA ETYCZNE WSPÓŁCZESNOŚCI, WŚRÓD KTÓRYCH JAWI SIĘ KONIECZNOŚĆ PRZYWRÓCENIA WŁAŚCIWEGO ZNACZENIA ULEGAJĄCYM KRYZYSOWI TAKIM WARTOŚCIOM, JAK ŻYCIE, RODZINA I PRACA. 

Slide 18

Ł L K J HI MN

Slide 19

IDOL PAPIEŻ BYŁ OSOBĄ, KTÓRA SWYM ZACHOWANIEM, SŁOWAMI I WIARA DAWAŁA PRZYKŁAD DO NAŚLADOWANIA. BYŁ PAPIEŻEM KTÓRY MIŁOŚCIĄ NAWRACAŁ SERCA, DAROWAŁ POKÓJ LUDZOŚCI, ŻARLIWIE MIŁOWAŁ BOGA, UTWIERDZAŁ WIAR I SZCZERZE KOCHAŁ WSZYSTKICH LUDZI. POKAZAŁ MŁODZIEŻY POLSKIEJ, JAK WAŻNA JEST RELIGIA, I UDOWODNIŁ JEJ, ŻE WIARA W BOGA NIE WYGASŁA, A TYLKO JEST WZMOCNIONA, I WŁAŚNIE ZA TO, BYŁ NAZYWANY IDOLEM.

Slide 20

M Ł L K IJ NO

Slide 21

JĘZYKI ZNAŁ Z PEWNOŚCIĄ GREKĘ I ŁACINĘ (UCZYŁ SIĘ ICH JUŻ W GIMNAZJUM). PO ŁACINIE PISAŁ SWOJĄ PRACĘ DOKTORSKĄ. ZNAŁ TEŻ WŁOSKI - STUDIOWAŁ WE WŁOSZECH. MUSIAŁ TEŻ ZNAĆ ANGIELSKI- W TYM JĘZYKU CZĘSTO ROZMAWIAŁ Z RÓŻNYMI OSOBISTOŚCIAMI NA PRYWATNYCH AUDIENCJACH. PONADTO POSŁUGIWAŁ SIĘ PŁYNNIE: FRANCUSKIM, NIEMIECKIM, ROSYJSKIM, HISZPAŃSKIM I PORTUGALSKIM. 

Slide 22

N M Ł L JK OP

Slide 23

KARDYNAŁ W 1967 R. KS. ABP KAROL WOJTYŁA OTRZYMAŁ WIADOMOŚĆ, IŻ PAPIEŻ PAWEŁ VI MIANOWAŁ GO KARDYNAŁEM. UDAŁ SIĘ DO RZYMU, ABY 26 CZERWCA ODEBRAĆ DEKRET NOMINACYJNY. DWA DNI PÓŹNIEJ Z RĄK PAPIEŻA OTRZYMAŁ PURPUROWY KAPELUSZ KARDYNALSKI (GALERO). PURPURA PRZYPISANA GODNOŚCI KARDYNALSKIEJ, OZNACZA, IŻ TEN KTO JĄ PRZYJMUJE GOTÓW JEST BRONIĆ WIARY AŻ DO PRZELANIA KRWI.

Slide 24

N M Ł KL R P O

Slide 25

LIST APOSTOLSKI DO MŁODYCH CAŁEGO ŚWIATA LIST APOSTOLSKI DO MŁODYCH CAŁEGO ŚWIATA 31.03.1985 BARDZO LUDZKI LIST WYTRAWNEGO ZNAWCY MŁODZIEŻY O SENSIE ŻYCIA, SUMIENIU, ZMAGANIACH Z SAMYM SOBĄ I RÓŻNYCH OBLICZACH MIŁOŚCI. DOKUMENT PROGRAMOWY ZAINICJOWANYCH W TEN SPOSÓB ŚWIATOWYCH DNI MŁODZIEŻY, KTÓRE BĘDĄ JEDNYM Z FENOMENÓW TEGO PONTYFIKATU.

Slide 26

P O N M LŁ RS

Slide 27

ŁAGIEWNIKI KLASZTOR NA ŁAGIEWNICKIM WZGÓRZU W KRAKOWIE DOBRZE BYŁ ZNANY PAPIEŻOWI. JUŻ W CZASIE OKUPACJI IDĄC DO PRACY W SOLVAYU CODZIENNIE GO MIJAŁ I WSTĘPOWAŁ DO ZAKONNEJ KAPLICY. 7 CZERWCA 1997 ROKU PRZYBYŁ DO TEGO MIEJSCA - JAK SAM WYZNAŁ - Z POTRZEBY SERCA, ABY PRZED ŁASKAMI SŁYNĄCYM OBRAZEM JEZUSA MIŁOSIERNEGO I PRZY RELIKWIACH S. FAUSTYNY MIŁOSIERDZIU BOŻEMU ZAWIERZYĆ LOSY LUDZKOŚCI, KOŚCIOŁA I SWÓJ PONTYFIKAT.

Slide 28

R P O N ŁM SŚ

Slide 29

MISJONARZ ŚWIATA JEST ON BEZ WĄTPIENIA NAJWIĘKSZYM EWANGELIZATOREM WSPÓŁCZESNEGO ŚWIATA. JEGO MISYJNE NASTAWIENIE UWIDOCZNIŁO SIĘ WKRÓTCE PO WYBORZE NA STOLICĘ PIOTROWĄ, KIEDY W CZASIE MSZY ŚW. UROCZYŚCIE ROZPOCZYNAJĄCEJ PONTYFIKAT WYPOWIEDZIAŁ ZNAMIENNE SŁOWA: NIE LĘKAJCIE SIĘ! OTWÓRZCIE DRZWI CHRYSTUSOWI! KONKRETNYM WYRAZEM OTWARCIA KOŚCIOŁA NA ŚWIAT BYŁY NIEZLICZONE PODRÓŻE APOSTOLSKIE DO NAJDALSZYCH ZAKĄTKÓW ZIEMI.

Slide 30

S R P O MN ŚT

Slide 31

NIE LĘKAJCIE SIĘ TO PIERWSZA W POLSCE, PEŁNA FABULARNA BIOGRAFIA JANA PAWŁA II OBEJMUJĄCA ŻYCIE KAROLA WOJTYŁY OD NAJMŁODSZYCH LAT, SPĘDZONYCH W WADOWICACH, AŻ PO SCHYŁEK PONTYFIKATU. FILM JEST KOLEJNYM PRZYKŁADEM HOŁDU, JAKI TEJ WYBITNEJ POSTACI, KTÓREJ WYMIAR DALEKO WYRASTA PONAD WSZELKIE RÓŻNICE KULTUROWE CZY WYZNANIOWE, SKŁADAJĄ TWÓRCY CAŁEGO ŚWIATA.

Slide 32

S R P NO ŚT U

Slide 33

ODWIEDZINY U ZAMACHOWCA JUŻ W PIERWSZYM, NAGRANYM KILKA DNI PO ZAMACHU WYSTĄPIENIU DO WIERNYCH, PAPIEŻ WSPOMNIAŁ O BRACIE, KTÓREMU SZCZERZE PRZEBACZYŁ. POTEM ODWIEDZA GO W WIĘZIENIU. WIELKA LEKCJA DLA KAŻDEGO CZŁOWIEKA.

Slide 34

U T Ś S R OP W

Slide 35

PIELGRZYMKI CHARAKTERYSTYCZNYM ELEMENTEM PONTYFIKATU JANA PAWŁA II BYŁY PODRÓŻE ZAGRANICZNE. ODBYŁ ICH 104, ODWIEDZAJĄC WSZYSTKIE ZAMIESZKANE KONTYNENTY. W WIELU MIEJSCACH, KTÓRE ODWIEDZIŁ, NIGDY PRZEDTEM NIE POSTAWIŁ STOPY ŻADEN PAPIEŻ. JAN PAWEŁ II JAKO PAPIEŻ NAJWIĘCEJ RAZY ODWIEDZIŁ M.IN. POLSKĘ (8 RAZY), USA (7 RAZY), FRANCJĘ (7 RAZY) ORAZ ZASŁYNĄŁ SPOTKANIAMI Z MŁODZIEŻĄ NA ŚWIATOWYCH DNIACH MŁODZIEŻY (9 RAZY).

Slide 36

PODRÓŻE APOSTOLSKIE DO POLSKI: I PIELGRZYMKA (210 CZERWCA 1979) II PIELGRZYMKA (1623 CZERWCA 1983) III PIELGRZYMKA (814 CZERWCA 1987) IV PIELGRZYMKA (19 CZERWCA, 1316 SIERPNIA 1991) V PIELGRZYMKA (22 MAJA 1995) VI PIELGRZYMKA (31 MAJA10 CZERWCA 1997) VII PIELGRZYMKA (517 CZERWCA 1999) VIII PIELGRZYMKA (1619 SIERPNIA 2002)

Slide 37

W U T Ś S PR Z

Slide 38

RODZINA BRAT EDMUND, ZWANY W DOMU MUNDKIEM, STARSZY OD KAROLA O 14 LAT, POBIERAŁ NAUKI W WADOWICKIM GIMNAZJUM, A PÓŹNIEJ STUDIOWAŁ MEDYCYNĘ W KRAKOWIE. ZMARŁ W WIEKU 26 LAT, GDYŻ JAKO LEKARZ W SZPITALU W BIELSKU ZARAZIŁ SIĘ SZKARLATYNĄ OD PACJENTKI.

Slide 39

U T Ś RS WZ

Slide 40

SANDOMIERZ 12 CZERWCA 1999 ROKU POZOSTANIE DLA SANDOMIERZAN DATĄ WYJĄTKOWĄ. TEGO UPALNEGO DNIA OJCIEC ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II STANĄŁ NA ZIEMI SANDOMIERSKIEJ. NIGDY WCZEŚNIEJ TO MIASTO NIE BYŁO ŚWIADKIEM TAKIEGO WYDARZENIA.

Slide 41

W U T SŚ Z

Slide 42

ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY JAN PAWEŁ II CHĘTNIE SPOTYKAŁ SIĘ Z MŁODYMI LUDŹMI I POŚWIĘCAŁ IM DUŻO UWAGI. NA SPOTKANIE W RZYMIE 31 MARCA 1985 ROKU, KTÓRY ONZ OGŁOSIŁO MIĘDZYNARODOWYM DNIEM MŁODZIEŻY, NAPISAŁ LIST APOSTOLSKI NA TEMAT ROLI MŁODOŚCI JAKO OKRESU SZCZEGÓLNEGO KSZTAŁTOWANIA DROGI ŻYCIA, A 20 GRUDNIA ZAPOCZĄTKOWAŁ TRADYCJĘ ŚWIATOWYCH DNI MŁODZIEŻY.

Slide 43

W U ŚT Z

Slide 44

TWÓRCZOŚĆ KAROL WOJTYŁA JAKO POETA BYŁ NAJPIERW ZAFASCYNOWANY BIBLIĄ I RENESANSEM, O CZYM ŚWIADCZY MŁODZIEŃCZY ZBIÓR WIERSZY (WYDANY PO LATACH) RENESANSOWY PSAŁTERZ, NAWIĄZUJĄCY DO JANA KOCHANOWSKIEGO. POTEM PRZEDMIOTEM TRWAŁEJ FASCYNACJI STAŁ SIĘ ROMANTYZM, ZWŁASZCZA JULIUSZ SŁOWACKI ORAZ CYPRIAN KAMIL NORWID. WCZESNE UTWORY PUBLIKOWAŁ OD ROKU 1950 W PRASIE KATOLICKIEJ POD PSEUDONIMAMI LITERACKIMI ANDRZEJ JAWIEŃ, AJ I PIOTR JASIEŃ, A PO 1961 ROKU STANISŁAW ANDRZEJ GRUDA. WSPÓŁPRACOWAŁ Z TYGODNIKIEM POWSZECHNYM.

Slide 45

Z W TU

Slide 46

UBIÓR JEST TO DŁUGA SUKNIA Z PELERYNKĄ (MOZZETTA), POSIADA WĄSKIE PODWÓJNE RĘKAWY, ZAPINANA JEST Z PRZODU RZĘDEM NIEWIELKICH GUZIKÓW. KOŁNIERZ STOJĄCY Z WYSTAJĄCYM BIAŁYM KOŁNIERZEM SPODNIM, ZW. KOLORATKĄ. SUTANNA PRZEPASANA JEST TALII SZEROKIM PASEM Z DWOMA ZWISAJĄCYMI Z PRZODU FRAGMENTAMI Z WYHAFTOWANYM NA ZAKOŃCZENIACH HERBEM PAPIESKIM.

Slide 47

Z UW

Slide 48

WADOWICE ZNAJDOWAŁ SIĘ TAM DOM JANA PAWŁA II. KAROL WOJTYŁA (JUNIOR) MIESZKAŁ TAM PRZEZ CAŁY OKRES NAUKI, AŻ DO UZYSKANIA MATURY W TUTEJSZYM PAŃSTWOWYM GIMNAZJUM MĘSKIM IM. MARCINA WADOWITY

Slide 49

WZ

Slide 50

ZAMACHY 13 MAJA 1981 ROKU, PODCZAS AUDIENCJI GENERALNEJ NA PLACU ŚW. PIOTRA W RZYMIE O GODZINIE 17:19, JAN PAWEŁ II ZOSTAŁ POSTRZELONY PRZEZ TURECKIEGO ZAMACHOWCA MEHMETA ALEGO . 13 MAJA 1982, PODCZAS NABOŻEŃSTWA, NIEZRÓWNOWAŻONY MĘŻCZYZNA JUAN MARÍA FERNÁNDEZ Y KROHN LEKKO UGODZIŁ PAPIEŻA NOŻEM. OCHRONA SZYBKO OBEZWŁADNIŁA NAPASTNIKA, A PAPIEŻ DOKOŃCZYŁ NABOŻEŃSTWO POMIMO KRWAWIENIA.

Slide 51

PROJEKT WYKONALI KUBA CUPISZ PATRYCJA GAWEŁ

Dane:
  • Liczba slajdów: 51
  • Rozmiar: 10.40 MB
  • Ilość pobrań: 90
  • Ilość wyświetleń: 6385
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie