Slide 1
Witam ponownie ! Oto moja prawda! NIE MOŻNA W PEŁNI ZROZUMIEĆ DZISIEJSZEGO TEMATU, JEŚLI NIE OPANOWALIŚMY MATERIAŁU Z OSTATNIEJ LEKCJI Trzymam kciuki!
Slide 2
Sprawdźmy , czy umiesz.. Wymień źródła światła, Opisz właściwości światła na wybranych przez siebie przykładach, Wyjaśnij, na czym polega odbicie światła, Które ciała są źródłami światła, a które jedynie odbijają światło, Podaj przykłady ośrodków, na granicy których można obserwować załamanie światła, Dokonaj podziału soczewki ze względu na ich kształt i opisuje ich własności.
Slide 3
Powtórzmy materiał.
Slide 4
JAK POWSTAJE OBRAZ.
Slide 5
Przypomnijmy : Jaki narząd umożliwia ludziom widzenie Większość informacji o świecie ludzie otrzymują posługując się narządem wzroku, którym są oczy. Dzięki nim możemy obserwować otaczające nas przedmioty i zachodzące wokół zjawiska.
Slide 6
Budowa oka Tęczówka otacza źrenicę i nadaje barwę oczom Gałka oczna Umieszczona jest w oczodole. Może się ona poruszać w róznych kierunkach. Źrenica to otwór o zmiennej wielkosci, pozwalający na wniknięcie promieni swietlnych do wnętrza oka. Soczewka załamuje promienie świetlne oraz kieruje je na siatkówkę, gdzie powstaje rzeczywisty, pomniejszony obraz oglądanego obiektu. Siatkówka-to część oka , na której powstaje obraz . Znajdują się tutaj komórki wrażliwe na światło Nerw wzrokowy przekazuje informacje o obrazie do mózgu
Slide 7
W jaki sposób powstaje obraz? Promienie świetlne przechodzą przez źrenicę Po przejściu przez źrenicę , załamują się na soczewce Następnie padają na siatkówkę, gdzie powstaje obraz obserwowanego przez nas przedmiotu. Obraz ten jest odwrócony i pomniejszony; W postaci impulsów nerwowych przekazywany on jest do mózgu.
Slide 8
WADY WZROKU Okulistyka to nauka zajmująca się badaniem i leczeniem wzroku DALTONIZM-polega na nierozpoznawaniu przez człowieka niektórych barw DALEKOWZROCZNOŚĆmoc optyczną soczewek korygujących podaje się w dioptriach dodając znak plus (np. plus 3 dioptrie). KRÓTKOWZROCZNOŚĆW celu poprawy ostrości widzenia krótkowidza stosuje się okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Ich moc optyczną podaje się w dioptriach dodając znak minus (np. minus 3 dioptrie).
Slide 9
JAK DBAĆ O OCZY? 1. Komputer powinien być odpowiednio ustawiony, tak abyś patrzył na niego z góry. W takim układzie Twoje oczy są cały czas przymknięte, co minimalizuje odparowywanie cieczy i zmniejsza ryzyko wystąpienia zespołu suchego oka. 2. Uważaj na klimatyzację, która wysysa wilgoć z Twojego oka. Jeżeli musisz jej używać, np. w samochodzie skieruj powietrze jak najdalej od oczu lub używaj okularów słonecznych. 3. Noś okulary przeciwsłoneczne, które zapobiega nadmiernej reakcji oka na światło słoneczne, mające ścisły związek z zwyrodnieniem plamki żółtej i jaskrą. Dodatkowo okulary chronią przed wiatrem. 4. Rób przerwy w czytaniu. Najlepiej ustaw alarm na zegarku, co 30 minut. To pomaga zapobiegać chorobom oczu w przyszłości. Ponadto ochronisz oko przed przemęczeniem 5. Codziennie wykonuj precyzyjny demakijaż. 6. Kontroluj ciśnienie krwi, co najmniej raz w miesiącu. Możesz to robić podczas kontrolnej wizyty u lekarza domowego lub samodzielnie. Dwie najczęstsze przyczyny ślepoty to: wysokie ciśnienie i cukrzyca. 7. Spacery na świeżym powietrzu mogą zmniejszyć ciśnienie krwi w gałce ocznej u osób z jaskrą. Badania przeprowadzone u osób cierpiących na jaskrę wykazały, że spacery są formą leczenia jaskry, do tego stopnia, że osoby chore mogły przestać przyjmować leki. 8. Odpowiednia dieta na wzrok, bogata w witaminy i mikroelementy. Warzywa i owoce zawierają dużo witamin, które odpowiadają za poprawę wzroku. Jedz szpinak dwa razy w tygodniu. Borówka jest równie skuteczna w zapobieganiu chorobom oczu.
Slide 10
Zadanie domowe Wyjaśnij, na czym polega praca okulisty i optyka.
Slide 11
Animacja
Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!