Najciekawsze miejsca na świecie

Liczba slajdów:
19
Autor:
Sandra Lazarowicz
Rozmiar:
2.46 MB
Ilość pobrań:
35
Ilość wyświetleń:
1619
Kategoria:
Najciekawsze miejsca na świecie - Slajd 18
Najciekawsze miejsca na świecie - Slajd 0
Najciekawsze miejsca na świecie - Slajd 1
Najciekawsze miejsca na świecie - Slajd 2
Najciekawsze miejsca na świecie - Slajd 3
Najciekawsze miejsca na świecie - Slajd 4
Najciekawsze miejsca na świecie - Slajd 5
Najciekawsze miejsca na świecie - Slajd 6
Najciekawsze miejsca na świecie - Slajd 7
Najciekawsze miejsca na świecie - Slajd 8
Najciekawsze miejsca na świecie - Slajd 9
Najciekawsze miejsca na świecie - Slajd 10
Najciekawsze miejsca na świecie - Slajd 11
Najciekawsze miejsca na świecie - Slajd 12
Najciekawsze miejsca na świecie - Slajd 13
Najciekawsze miejsca na świecie - Slajd 14
Najciekawsze miejsca na świecie - Slajd 15
Najciekawsze miejsca na świecie - Slajd 16
Najciekawsze miejsca na świecie - Slajd 17
Najciekawsze miejsca na świecie - Slajd 18
Najciekawsze miejsca na świecie - Slajd 0

Treść prezentacji

1
Najciekawsze miejsca na świecie Sandra Lazarowicz
2
Egipt
3
Egipt Egipt to państwo arabskie usytuowane w północno-wschodniej części Afryki i częściowo w Azji (na półwyspie Synaj), nad Morzem Śródziemnym i nad Morzem Czerwonym. Przez wielu uznawany jest za raj na Ziemi. Dla turystów to oczywiście eden przepełniony nowoczesnymi hotelami oraz unikalnymi w skali światowej zabytkami. Egipt w ciągu kilkunastu lat stał się najważniejszym miejscem dla turystów z niemalże całego świata.
4
Klimat Egiptu Klimat zmienia się pasami z północy na południe. Na wybrzeżu śródziemnomorskim panuje klimat podzwrotnikowy, a na pozostałym obszarze zwrotnikowy. Temperatury zimą wahają się od 5 do 22C, latem na południu kraju sięgają 41, a lokalnie nawet 50C. Charakterystyczną cechą terenów pustynnych są duże dobowe amplitudy temperatur. Podczas gdy w ciągu dnia piasek nagrzewa się do kilkudziesięciu stopni, w nocy nierzadko notuje się przymrozki. Opady na północy wynoszą 50-190 mm rocznie, a przy granicy z Sudanem występują nieregularnie, co kilka lat. Swoistym zjawiskiem jest silny, gorący wiatr, zwany chamsin, wiejący wiosną od strony pustyni i wywołujący uciążliwe burze pyłowe.
5
Roślinność Egiptu Roślinność Egiptu jest bardzo uboga, a niektóre obszary są jej całkowicie pozbawione. Na pustyniach i półpustyniach rosną trawy, piołuny i drzewka akacjowe. W dolinie i delcie Nilu naturalna roślinność została całkowicie wyeliminowana przez działalność rolniczą. Oprócz roślin uprawnych rosną tam eukaliptusy, jałowce i palmy. W wodach Nilu rosną papirusy i kwiaty lotosu. Kwiat lotosu jest symbolem Egiptu.
6
Świat zwierzęcy Egiptu Egipt zamieszkują zwierzęta takie jak: wielbłądy, gazele, hieny, zające, skoczki pustynne, szakale, jaszczurki, koziorożce, jadowite węże (kobra, wąż plamisty), skorpiony, liczne gryzonie, sokoły. W dolinie Nilu żyją pelikany i flamingi, zaś w wodach Nilu pływają ryby, głównie okoń nilowy.
7
Szakale, kobra, skoczek pustynny i skorpion
8
Ludność Egiptu Ludność tworzą w ogromnej większości arabscy Egipcjanie Fellahowie (niemal 90 populacji). Oprócz nich w Egipcie żyje ok. 8 mln Koptów - chrześcijan, będących potomkami ludności mieszkającej w Egipcie na długo przed muzułmańskim podbojem. Koptowie stanowią ok. 10 całej tamtejszej populacji. Ich cechą charakterystyczną jest wytatuowany zazwyczaj na ręce krzyż. Za założyciela wspólnoty uważa się św. Marka Ewangelistę. Na obszarze Pustyni Zachodniej występują plemiona Berberów, w dolinie górnego Nilu pojedyncze osady ludności negroidalnej. W miastach zamieszkuje około 47 ludności. Przyrost naturalny w 2005 wyniósł 1,78. Mężczyźni żyją przeciętnie 68 lat, a kobiety 74 lata(2005). Egipt jest najludniejszym krajem arabskim i trzecim pod względem liczby mieszkańców państwem Afryki. Średnia gęstość zaludnienia jest niewielka, a rozmieszczenie ludności bardzo nierównomierne. Większość kraju jest niemal bezludna, a gęstość zaludnienia na terenach rolniczych (Dolina Nilu i Delta Nilu) należy do największych na świecie. Kair, stolica kraju i największe miasto Afryki, wraz z sąsiadującymi miejscowościami, liczy ponad 17 mln mieszkańców, co stanowi niemal 30 ludności państwa.
9
Ciekawsze zakątki Egiptu Piramida Cheopsa, Wielka Piramida- egipska piramida, znajdująca się w Gizie nieopodal Kairu, wzniesiona ok. 2560 r. p.n.e. prawdopodobnie wg projektu Hemona, będąca częścią nekropolii memfickiej, według powszechnie akceptowanej przez środowiska naukowe teorii, stanowiąca w starożytności miejsce pochówku faraona Cheopsa (egip. Chufu)
10
Ciekawsze zabytki Egiptu Wielki Sfinks w Gizie - wykuty z ogromnego bloku skalnego (o długości 73 m i wysokości 20 m) pozostawionego w wyrobisku z czasów Cheopsa, posąg leżącego lwa z głową władcy w chuście nemes, prawdopodobnie wizerunek Chefrena. Sama rzeźba ma długość 57 metrów, szerokość 6 m i wysokość 20 m. Wielokrotnie zasypywany przez piasek i odkopywany już za czasów starożytnych. Ostatnio pod kierunkiem Zahi Hawassa przeprowadzono prace zabezpieczające rzeźbę. Na skutek zamieszek 29 stycznia 2011 r. władze egipskie zamknęły dla zwiedzających tutejszy kompleks piramid wraz z Wielkim Sfinksem.
11
Wielka Rafa Koralowa
12
Wielka Rafa Koralowa Wielka Rafa Koralowa albo Wielka Rafa Barierowa (ang. Great Barrier Reef) największa na świecie rafa koralowa, położona u wybrzeży Australii. Jest to największa na Ziemi pojedyncza struktura wytworzona przez organizmy żywe, widoczna nawet z kosmosu (jako biała smuga na tle błękitnego oceanu).
13
Klimat Wielkiej Rafy Koralowej Na kształtowanie się warunków klimatycznych Australii wywiera wpływ położenie, zawartość lądu i nieznaczne urozmaicenie ukształtowania powierzchni, prądy morskie i układ stałych ośrodków barycznych. Położenie Australii na półkuli południowej warunkuje odmienny rozkład pór roku niż na półkuli północnej. Styczeń jest najcieplejszym miesiącem w roku, zaś lipiec posiada najniższe temperatury. W związku z położeniem lądu na Zwrotniku Koziorożca wnętrze kontynentu ma klimat zwrotnikowy suchy, jego północne części wkraczają w strefę klimatu monsunów międzyzwrotnikowych, a części południowe znajdują się w zasięgu klimatu śródziemnomorskiego. Słabe rozczłonkowanie linii brzegowej, brak większych zatok sprawia, ze przenikanie wpływów oceanicznych do wnętrza kontynentu jest nieznaczne. Wpływy te ogranicza na zachodzie wysoka krawędź Wyżyny Zachodnioaustralijskiej, a na wschodzie bariera Wielkich Gór Wododziałowych. Stąd Australia, mimo oceanicznego położenia, posiada na znacznej przestrzeni suchy klimat kontynentalny. Kraj ten położony jest w zwrotnikowej i podzwrotnikowej strefie klimatycznej. Leży w umiarkowanej i międzyzwrotnikowej strefie oświetlenia Ziemi. Przecina ją zwrotnik Koziorożca. Czynnikami wpływającymi na klimat kontynentu są: bliskość zbiorników wodnych, szerokość geograficzna i odosobnienie kontynentu.
14
Rośliny i zwierzęta Wielkiej Rafy Koralowej Wielka Rafa Koralowa to piękne miejsce pełne różnych gatunków ryb, mięczaków oraz roślin. Obok ponad 2000 gatunków ryb (około jednej dziesiątej wszystkich znanych gatunków) na rafie żyje 4000, lub więcej gatunków mięczaków, oraz 400 gatunków koralowców i 500 gatunków wodorostów. Większe wyspy pokryte są gęstą roślinnością tropikalną. Wielka Rafa Koralowa jest jedną z większych atrakcji turystycznych Australii.
15
Rośliny i zwierzęta Wielkiej Rafy Koralowej Rafę koralową zamieszkują niewiarygodnie różnorodne zwierzęta, od malutkich szybkich meduz po olbrzymie rekiny. Żółwie morskie występują tutaj tak licznie, jak w żadnym innym miejscu na świecie. Rafę koralową drąży potężna armia zwierząt m.in. gąbki, robaki, muszle, jeże morskie i ślimaki żywiące się koralowcami.
16
Rośliny i zwierzęta Wielkiej Rafy Koralowej Także różne gatunki ryb zjadają żyjące koralowce: nagozęby np. swoimi ostrymi przednimi zębami odrywają małe kawałki rafy. Przy pomocy zębów trzonowych miażdżą odgryzione kęsy, aby dotrzeć do mięsa polipów. Rozgwiazdy mogą zjeść olbrzymią ilość koralowców. Wywracają one swoje żołądki na drugą stronę i rozpryskują soki trawienne na polipy. Następnie wciągają wnętrzności.
17
18
Ciekawostki Wielkiej Rafy Koralowej Rafy koralowe- rodzaj raf cechujących się pochodzeniem organicznym, powstających w ciepłych morzach strefy międzyzwrotnikowej, w których temperatura wody nigdy nie spada poniżej 18C. Rafy koralowe zbudowane są głównie ze szkieletów koralowców i mszywiołów, a także wrośniętych w nie cząstek kostnych innych organizmów morskich (ryb, małży, ślimaków itp.) oraz żwiru, piasku i mułu wapiennego. W zależności od miejsca powstawania rafy tworzą różne formy, wyróżniamy 3 główne rodzaje raf koralowych: -przybrzeżne -rafy barierowe -atole.
19
Źródła: http:pl.wikipedia.orgwikiWielkaRafaKoralowa http:miejsca.netplacesshow258WielkaRafaKoralowauwybrzezyAustralii http:pl.wikipedia.orgwikiAustralia28kontynent29 http:pl.wikipedia.orgwikiPiramidaCheopsa http:www.egipt.com.pl http:portalwiedzy.onet.pl54170,,,,rafykoralowe,haslo.html http:oegipcie.com http:www.abcegipt.pl Pracę wykonała: Sandra Lazarowicz

Mogą Cię zainteresować

Grecja - Slajd 1

Grecja

Grecja
Babiogórski Park Narodowy - Slajd 1

Babiogórski Park Narodowy

Babiogórski Park Narodowy
Parki narodowe w Polsce - Slajd 1

Parki narodowe w Polsce

Parki narodowe w Polsce
Wewnętrzne procesy rzeźbiące ziemie - Slajd 1

Wewnętrzne procesy rzeźbiące ziemie

Wewnętrzne procesy rzeźbiące ziemie

O stronie

Świat prezentacji to vortal zawierający prezentacje multimedialne przeznaczone nie tylko dla uczniów, ale i nauczycieli. Tylko w naszym vortalu znajdziesz ogrom wiedzy przedstawiony na slajdach prezentacji. Dzięki nam łatwiej przygotujesz się do lekcji czy odrobisz zadanie domowe. Prezentacje podzielone są na kategorię aby łatwiej było Ci odnaleźć to czego szukasz. Nazwy kategorii odpowiadają nazwą przedmiotów szkolnych. Dzięki nam zapomnisz czym jest pracochłonne przygotowywanie prezentacji i ściągniesz "gotowca".

Ostanio dodane

2017 © Wszystkie prawa zastrzeżone

Używamy plików cookies, aby dostosować zawartość strony do Twoich preferencji i oczekiwań oraz zapewnić Ci wygodę podczas przeglądania strony www. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Co to są ciasteczka?