Muzyka

Fryderyk Chopin

6 lat temu

Zobacz slidy

Fryderyk Chopin - Slide 1
Fryderyk Chopin - Slide 2
Fryderyk Chopin - Slide 3
Fryderyk Chopin - Slide 4
Fryderyk Chopin - Slide 5
Fryderyk Chopin - Slide 6
Fryderyk Chopin - Slide 7
Fryderyk Chopin - Slide 8
Fryderyk Chopin - Slide 9
Fryderyk Chopin - Slide 10
Fryderyk Chopin - Slide 11
Fryderyk Chopin - Slide 12
Fryderyk Chopin - Slide 13
Fryderyk Chopin - Slide 14
Fryderyk Chopin - Slide 15

Treść prezentacji

Slide 1

Fryderyk Chopin Wybitny artysta

Slide 2

Fryderyk Franciszek Chopin to wybitny polski kompozytor i pianista.

Slide 3

Urodził się (wedle legendy przy grze jego ojca, Mikołaja, na skrzypcach) 22 lutego lub 1 marca 1810 w Żelazowej Woli.

Slide 4

Na przełomie czwartego i piątego roku życia Chopin, z pomocą matki, został zaznajomiony z fortepianem. W 1816 zaczął brać lekcje u Wojciecha Żywnego. Fryderyk bardzo szybko się uczył. Okazał się bardzo zdolnym chłopcem. Przed ukończeniem 7 roku życia był już autorem kilku drobnych kompozycji (były to polonezy ) Kiedy miał 8 lat już pisano o nim w gazetach i grywał na dworach książęcych.

Slide 5

Kiedy skończył 13 lat rozpoczął naukę w Liceum Warszawskim, gdzie pracował jego ojciec. W tych latach zwiedził sporą część Polski. Był wszechstronnie utalentowany, potrafił pisać wesołe teksty oraz rysować. Jeden z jego nauczycieli wspomina anegdotę z tradycji rodzinnej, w której Chopin pomógł guwernerowi uspokoić hałaśliwych wychowanków. Zaimprowizował im opowieść, a potem uśpił wszystkich łącznie z guwernerem kołysanką. Gdy pokazał uroczy widok siostrom i matce, obudził wszystkich przeraźliwym akordem. Wraz z siostrą Emilią Fryderyk pisał także dla zabawy wiersze i komedie. Balzac słynny francuski pisarz, wspominał, że Chopin miał zastraszająco prawdziwy dar naśladowania każdego, kogo tylko zechciał.

Slide 6

Kiedy skończył 16 lat został studentem warszawskiej Szkoły Głównej Muzyki, studiował muzykę i bardzo zafascynował się muzyką ludową. W tym czasie odbył swoją pierwszą podróż zagraniczną.

Slide 7

Jako 19- latek przeżył swoją pierwszą miłość do śpiewaczki Konstancji Gładkowskiej. Odnosił wielkie sukcesy a jego kompozycje zdobywały wielką sławę.

Slide 8

W 1830 roku na zawsze opuścił ojczyznę, podróżował , by w końcu zamieszkać w Paryżu. Tam z wielkim powodzeniem dawał koncerty, które oszałamiały publiczność. Przyjaciele nazywali jego mieszkanie w Paryżu Olimpem ze względu na dającą się stamtąd słyszeć boską muzykę. Oprócz komponowania i koncertowania uczył również gry na fortepianie a jako nauczyciel był bardzo groźny i wymagający.

Slide 9

Po kilku latach już tylko komponował. W tym czasie zaręczył się z Marią Wodzińską, jednak zaczął już chorować więc nie ożenił się. Czuł się coraz gorzej , jednak komponował. W Paryżu poznał Georg Sand, z którą bardzo się zaprzyjaźnił. Razem wyjechali do Hiszpanii. W 1839 roku powrócił do Francji ale był już bardzo chory. W tym czasie skomponował swoje najpiękniejsze mazurki i nokturny.

Slide 10

Zmarł. 17 października1849w Paryżu. Został pochowany w Paryżu, ale jego serce powróciło do ojczyzny, znajduje W Kościele św. Krzyża w Warszawie

Slide 11

Jego piękne kompozycje to: Mazurki Polonezy Nokturny Scherza Ballady Etiudy Preludia Sonaty

Slide 12

Chopin do dziś uważany jest za największego kompozytora polskiego. Od 1927 w Warszawie odbywa się Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, najstarszy na świecie konkurs muzyczny. Odbywają się także festiwale muzyki Chopina w Valldemossie, Genewie, Dusznikach, Paryżu, Gandawie i innych.

Slide 13

Pomniki Chopina ku czci wybitnego kompozytora i pianisty stawiane są na całym świecie:

Slide 14

Dziś w Żelazowej Woli , w rodzinnym dworku , znajduje się Muzeum Fryderyka Chopina

Slide 15

Rok 2010 został ogłoszony Rokiem Chopinowskim

Dane:
  • Liczba slajdów: 15
  • Rozmiar: 3.34 MB
  • Ilość pobrań: 11594
  • Ilość wyświetleń: 55366
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie