Fizyka

Fizyka w życiu codziennym

6 lat temu

Zobacz slidy

Fizyka w życiu codziennym - Slide 1
Fizyka w życiu codziennym - Slide 2
Fizyka w życiu codziennym - Slide 3
Fizyka w życiu codziennym - Slide 4
Fizyka w życiu codziennym - Slide 5
Fizyka w życiu codziennym - Slide 6
Fizyka w życiu codziennym - Slide 7
Fizyka w życiu codziennym - Slide 8
Fizyka w życiu codziennym - Slide 9
Fizyka w życiu codziennym - Slide 10
Fizyka w życiu codziennym - Slide 11
Fizyka w życiu codziennym - Slide 12
Fizyka w życiu codziennym - Slide 13
Fizyka w życiu codziennym - Slide 14
Fizyka w życiu codziennym - Slide 15
Fizyka w życiu codziennym - Slide 16
Fizyka w życiu codziennym - Slide 17

Treść prezentacji

Slide 1

FIZYKA W ŻYCIU CODZIENNYM ELŻBIETA DZIĄG 1B

Slide 2

SIŁA GRAWITACJI Nawet nie zdajemy sobie sprawy że samo stąpanie po ziemi wynika z praw fizyki, a konkretnie z działania siły grawitacji. Podobnie spadanie przedmiotów na ziemię jest efektem działania tej siły.

Slide 3

SIŁA W NASZYCH RĘKACH Siła ludzkich mięśni jest mała w porównaniu z siłami przyrody

Slide 4

Człowiek wymyślił sposoby, dzięki którym prace wymagające dużej siły potrafi wykonać wkładając w to dużo mniej wysiłku. Oto niektóre z nich

Slide 5

KOŁO I DŹWIGNIA JEDNOSTRON Zamiast NA dźwigać torby, możemy wykorzystać wózek na kółkach, działający na zasadzie dźwigni jednostronne j.

Slide 6

RÓWNIA POCHYŁA Równia pochyła powoduje wydłużenie drogi. Dzięki jej wykorzystaniu wydłużamy wprawdzie czas pracy, ale zmniejszamy niezbędną siłę do jej wykonania. Przykład: zamiast wchodzić pionowo po drabinie wchodzimy po schodach, które są równią pochyłą; chodząc po górach poruszamy się serpentyną, albo zygzakiem, a nie wchodzimy pionowo.

Slide 7

DŹWIGNIA DWUSTRONNA Już w dzieciństwie korzystaliśmy z dźwigni dwustronnej nie zdając sobie z tego sprawy. Była to zwykła huśtawka. Bez trudu mogliśmy podnieść osobę, która ważyła nawet więcej od nas.

Slide 8

SIŁA TARCIA Tarcie działa przeciw sile powodującej ruch. Występuje wówczas, gdy ciała poruszające się w dwóch różnych kierunkach wzajemnie się stykają. Dzięki sile tarcia nie ślizgamy się podczas chodzenia, możemy jeździć rowerem, hamować autem, zimą chodzić po posypanym piaskiem chodniku.

Slide 9

SIŁA WYPORU Woda wypycha ciało do góry, podtrzymując część jego ciężaru. Jeżeli ciężar ciała jest zrównoważony przez siłę wyporu ciało będzie pływać. Jeśli nie zatonie.

Slide 10

CIŚNIENIE - CZYLI SIŁA NACISKU Ciśnienie jest stosunkiem siły nacisku do powierzchni. Im większa jest powierzchnia nacisku, tym ciśnienie mniejsze. Dlatego właśnie wolimy siadać w fotelach, gdzie siła nacisku rozkłada się w kilku kierunkach, niż na stołkach, gdzie działa tylko pionowo.

Slide 11

ZMIANY STANU SKUPIENIA CIAŁ POD WPŁYWEM CIEPŁA Wszystkie ciała zbudowane są z cząsteczek. W różnych stanach skupienia cząsteczki zachowują się w różny sposób. Zmiany stanu skupienia ciał pod wpływem ciepła to często spotykane przez nas zjawiska fizyczne. Są to: Topnienie Krzepnięcie Parowanie Skraplanie

Slide 12

TOPNIENIE Pod wpływem ogrzewania cząsteczki ciała stałego drgają coraz szybciej i w końcu odrywają się od siebie. Ciało traci swój określony kształt i zamienia się w ciecz.

Slide 13

KRZEPNIĘCIE Krzepnięcie polega na tym, że cząsteczki cieczy poruszają się coraz wolniej, zbliżają się do siebie i łączą tworząc stałą strukturę.

Slide 14

PAROWANIE Parowanie zachodzi wtedy, gdy cząsteczki cieczy mają dostatecznie dużą prędkość, pozwalającą im na opuszczenie cieczy. Uwolnione w ten sposób cząsteczki tworzą gaz.

Slide 15

SKRAPLANIE Skraplanie następuje wtedy, gdy gaz zostanie odpowiednio oziębiony. Wtedy cząsteczki poruszają się wolniej i zbliżają się do siebie, a siły przyciągania powodują ich ,,przyklejanie się do siebie. Tworzy się ciecz.

Slide 16

ELEKTROMAGNETYZM Każdego dnia bezwiednie sami wytwarzamy ładunki elektryczne , np. gdy czeszemy się grzebieniem lub zdejmujemy sweter. Uporządkowany ruch ładunków elektrycznych to znany wszystkim prąd elektryczny, z którego korzystamy na co dzień.

Slide 17

BIBLIOGRAFIA 1. ,,Popularna Encyklopedia Nauki, Wydawnictwo Wiedza i Życie, Warszawa 1995 2. Siła i Ruch, Peter Lafferty 3. Spotkania z fizyką 2, G. Francuz - Ornat, T.Kulawik, M. Nowotny Różańska, Wydawnictwo Nowa Era 2013

Dane:
  • Liczba slajdów: 17
  • Rozmiar: 14.27 MB
  • Ilość pobrań: 149
  • Ilość wyświetleń: 6213
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie