Slide 1
Bolesław I Chrobry 992 - 1025
Slide 2
Przejęcie władzy przez księcia Bolesława. Mieszko I zmarł w 992 r., pozostawiając dwu synów z małżeństwa z Odą oraz Bolesława zwanego Chrobrym ze związku małżeńskiego z Dobrawą. Bolesław zdołał po śmierci ojca zawładnąć całą jego śpuścizną usuwając na wygnanie Odę wraz z jej synami.
Slide 3
Zjazd gnieźnieński 1000 r. W 1000 roku przyjechał do Gniezna władca Niemiec cesarz Otton III. Przybył on jako pielgrzym do grobu św. Wojciecha czeskiego biskupa, który zginął, próbując nawracać na chrześcijaństwo pogańskich Prusów. Podróż cesarza miała charakter nie tylko religijny. Marzył on o zjednoczeniu Europy i w tym celu poszukiwał sprzymierzeńców. Sądził, Bolesław poprze jego plany. Na zjeździe tym ogłoszono decyzję papieża o utworzeniu arcybiskupstwa w Gnieźnie. Arybiskupowi metropolicie podlegali biskupi biskupstw utworzonych w Krakowie, Wrocławiu i Kołobrzegu. Potwierdzono także, że Kościół w Polsce jest niezależny i podlega bezpośrednio papieżowi.
Slide 4
Wojny z Niemcami i Rusią. Bolesław Chrobry prowadził aktywną politykę zagraniczną. W wyniku licznych wojen z Niemcami (1002 1018) i Rusią (1013, 1018) przyłączył do Polski: Łużyce, Milsko, Miśnię, Morwy i Słowację, Grody Czerwieńskie.
Slide 5
PAŃSTWO BOLESŁAWA CHROBREGO
Slide 6
WJAZD CHROBREGO DO KIJOWA, JAN MATEJKO
Slide 7
Koronacja i jej znaczenie. Bolesław Chrobry koronował się w Gnieźnie w 1025 roku prawdopodobnie na dwa miesiące przed śmiercią. Fakt ten podkreślił niezależność państwa polskiego, gdyż według zasad panujących w średniowieczu tytuł królewski dawał większą niezależność niż książęcy.
Slide 8
KORONACJA PIERWSZEGO KRÓLA POLSKI JANA MATEJKI
Slide 9
Zasługi Bolesława Chrobrego jako władcy. Potomni nadali Bolesławowi przydomek Chrobry, co oznacza dzielny, waleczny. W dziejach Polski zapisał się on jako jeden z najwybitniejszych władców. Obok Mieszka I uważa się go za budowniczego państwa polskiego.
Slide 10
Tysiąc lat po pierwszym zjeździe gnieźnieńskim. W 2000 roku w tysięczną rocznicę historycznego spotkania cesarza Ottona III z Bolesławem Chrobrym przybyli do Gniezna prezydenci pięciu państw europejskich: Polski, Niemiec, Słowacji, Węgier i Litwy.
Slide 11
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie miejsce spotkania prezydentów
Slide 12
Genealogia
Slide 13
2 000 ZŁ Z WIZERUNKIEM BOLESŁAWA CHROBREGO
Slide 14
20 ZŁ Z WIZERUNKIEM BOLESŁAWA CHROBREGO (DZISIEJSZE CZASY)
Slide 15
DENAR BOLESŁAWA CHROBREGO
Slide 16
ZŁOTA KAPLICA W POZNANIU POSĄG MIESZKA I ORAZ BOLESŁAWA CHROBREGO
Slide 17
POMNIK BOLESŁAWA CHROBREGO WE WROCŁAWIU
Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!