Fizyka

Błyskawice

5 lat temu

Zobacz slidy

Błyskawice - Slide 1
Błyskawice - Slide 2
Błyskawice - Slide 3
Błyskawice - Slide 4
Błyskawice - Slide 5
Błyskawice - Slide 6
Błyskawice - Slide 7
Błyskawice - Slide 8
Błyskawice - Slide 9
Błyskawice - Slide 10

Treść prezentacji

Slide 1

Błyskawice

Slide 2

Jak powstają błyskawice. Warunkiem powstania błyskawicy jest występowanie dużych kropel deszczu, gradzin, bryłek lodu, które wędrując w chmurze zderzają się, a rozpadając wytwarzają ładunki elektryczne. Spadający strumień zyskuje ładunek ujemny, podczas gdy unoszący się ładunek dodatni. W momencie wyładowania iskra zaczyna wędrować z chmury do chmury rzadziej do ziemi.

Slide 3

Dlaczego pioruny uderzają w wysokie i ostro zakończone przedmioty? Dzieje się tak ponieważ na czubku na przykład drzewa poprzez tarcie powietrza gromadzi się ładunek dodatni. Następnie z ziemi i chmury tworzą się kanały zjonizowanego powietrza.

Slide 4

Skąd bierze się grzmot? Wyjaśnienie jest bardzo proste, podczas powstawania błyskawicy powstaje ogromna temperatura. Powoduje ona nagły wzrost gęstości powietrza tym samym powstaje fala dźwiękowa.

Slide 5

Benjamin Franklin Benjamin Franklin- drukarz, uczony, filozof i polityk amerykański. Przeprowadził doświadczenie na udowodnienie istnienia elektryczności. Miało one polegać na wpuszczeniu do chmury burzowej latawca na mokrym sznurku do którego był przywiązany klucz. Doświadczenie się udało i dzięki niewiarygodnemu szczęściu filozofowi nic się nie stało. Doświadczenia nie udało się powtórzyć. Franklin opatentował wiele wynalazków w tym piorunochron.

Slide 6

Piorun kulisty Jest to zjawisko niezwykłe rzadkie nie do końca udowodnione. Wzmianki o tej kuli plazmy są nawet w biblii.

Slide 7

Piorun liniowy Scharakteryzować piorun liniowy jest stosunkowo łatwo dlatego, że jest to bardzo powszechne zjawisko. Zapewne każdy się z tym spotkał - burze z wyładowaniami elektrycznymi nie są rzeczą niezwykłą.

Slide 8

Ognie świętego Elma W czasie dnia są niewidoczne, ale w nocy widać je w postaci świetlnych miotełek wytryskujących z wszystkich wystających z ziemi przedmiotów. Podczas tych słabych wyładowań można usłyszeć jakby syczenie. Taki rodzaj wyładowania często obserwowany jest na masztach statków. Właśnie wyładowania na masztach zostały nazwane przez marynarzy ogniami świętego Elma.

Slide 9

Piorun paciorkowy Zjawisko dość niezwykłe wygląda jak zwykły piorun lecz pozostawia ślad w kształcie paciorków przez około sekundę

Slide 10

Transformator Tesli Transformator Tesli Transformator powietrzny wytwarzający wysokie napięcie rzędu milionów woltów. Twórcą cewki wysokonapięciowej jest Nikola Tesla.

Dane:
  • Liczba slajdów: 10
  • Rozmiar: 0.67 MB
  • Ilość pobrań: 64
  • Ilość wyświetleń: 4928
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie