Chemia

Benzyna

6 lat temu

Zobacz slidy

Benzyna - Slide 1
Benzyna - Slide 2
Benzyna - Slide 3
Benzyna - Slide 4
Benzyna - Slide 5
Benzyna - Slide 6
Benzyna - Slide 7
Benzyna - Slide 8
Benzyna - Slide 9

Treść prezentacji

Slide 1

Benzyna- niezwykła substancja codziennego użytku Autor: Piotr Jaskłowski Klasa: I LO Źródła: http:portalwiedzy.onet.pl17859,,,,benzyna,haslo.html http:pl.wikipedia.orgwikiBenzyna

Slide 2

Podstawowe informacje Benzyna to mieszanina lekkich węglowodorów alifatycznych, cykloalkanów, węglowodorów aromatycznych i nienasyconych. Jest lotną łatwopalną cieczą o specyficznym zapachu, dobrze rozpuszczalną w rozpuszczalnikach organicznych. Najczęściej otrzymywana podczas destylacji ropy naftowej.

Slide 3

R benzyna lekka (temperatura o wrzenia 90-120oc) d benzyna ciężka (temperatur z oc) wrzenia do 200 aj e -

Slide 4

Benzyna lekka Inaczej ekstrakcyjna zawierająca węglowodory o liczbie atomów węgla od 5 do 7 Oczyszcza się ją przez płukanie (ekstrakcję) z wodą i stąd pochodzi jej nazwa.

Slide 5

Benzyna ciężka: Inaczej lakowa zawierająca węglowodory o liczbie atomów węgla od 10 do 15-16 Otrzymywana jest z zachowawczej i destrukcyjnej przeróbki ropy naftowej z udziałem procesów hydrorafinacji i rektyfikacji.

Slide 6

Zastosowanie: Benzyna lekka Używana jako rozpuszczalnik: a) Olei b) Tłuszczy c) żywicy Benzyna ciężka Używana jako paliwo do silników spalinowych w: a) Samochodach b) Samolotach c) I wielu innych

Slide 7

Wpływ benzyny na środowisko Spalanie benzyny ma bardzo negatywny wpływ na środowisko. Ołów zwykle w formie prostych związków, z gazami spalinowymi przedostaje się do atmosfery. Obserwowany w ostatnich latach wzrost zawartości ołowiu w powietrzu działa toksycznie, atakując zwłaszcza układ nerwowy małych dzieci i uszkadzając mózg. Zagrożenie to stało się przyczyną coraz powszechniejszego zastępowania etyliny benzyną bezołowiową.

Slide 8

Benzyna syntetyczna Paliwo syntetyczne, rodzaj benzyny otrzymywany wyniku syntezy chemicznej, o składzie zależnym od surowców wyjściowych i metody otrzymywania. Metodami tymi są: uwodornienie węgla (rozdrobnionego i zmieszanego z ciężkimi olejami i katalizatorami) pod ciśnieniem 300-700 atm, w podwyższonej temp. (metoda Bergiusa); otrzymane produkty zostają rozdestylowane na frakcje z gazowych węglowodorów przez alkilowanie synteza Fischera-Tropscha.

Slide 9

Dziękuje z uwagę

Dane:
  • Liczba slajdów: 9
  • Rozmiar: 0.09 MB
  • Ilość pobrań: 4556
  • Ilość wyświetleń: 25458
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie